Anasayfa » Psikoloji » Ölüm ve Yetişkinlikte Ölüm Kavramı

Ölüm ve Yetişkinlikte Ölüm Kavramı

Yetişkin için ölüm, kendisini zevk ve sorumluluktan alıkoyan, benliğine indirilen bir darbe ve haksızlık olarak görülür. Gençlikten orta yaşa geçiş, zamanı algılayıştaki farklılıkla belirlenir. İnsan kendi hayatını gözden geçirirken, ne kadar yaşamış olduğuna göre değil de, ne kadar zamanının kaldığına göre değerlendirdiğinde gençlikten orta yaşa geçmiş olur. Ölümün kaçınılmaz olduğu, her zamankinden daha açık bir biçimde hissedilir. Orta yaşlılar, ölümün yakınlaştığını hissetmeye karşın, pek azı yeniden genç olmayı ister.

Orta yaş döneminde; aile yapısında olan değişiklikler, meslek hayatında ulaşılan aşama, anne-babalarla olan ilişkiler, bedensel yaşlanma ve ölümün kaçınılmazlığının algılanması bir krizin yaşanmasına sebep olabilir. Kırk yaşına gelmiş insan merdiven çıkarken nefesinin tıkanması, yediklerinde hazımsızlık çekmesi,unutkanlığın başlamasını algılaması karşısında ölümün kaçınılmazlığını düşünmeye başlar.

Yetişkinlerin günlük yaşamdaki eğilimleri, tercihleri ise onların ölümle ilgili tutumları hakkında bilgi vermektedir. Buna göre, bir insanın vasiyet hazırlaması, yaşamını uzatmak için yeme-içme alışkanlıklarını değiştirmesi, tehdit edici belirtilere karşın sigara içmeyi sürdürüp sürdürmemesi, ciddi biçimde hasta olan arkadaşlarını ziyaret edip etmemesi, ölüm ilanlarına bakıp bakmaması kişinin ölümle ilgili tutumlarını açığa vuran yaşantılardır.

Feifel ve Branscomb?un inanç ve yaşın etkisini ortaya koyan çalışmasında ölümü tanrıdan gelen bir şey olarak görenlerin (üç farklı yaş grubu; 10-29, 3049, 50-79) ölümden korkmadıkları ortaya konmuştur. Bu çalışmada ayrıca, ölümü inkar etme davranışının 50-79 yaş grubunda 30-49 yaş grubundan; 3049 yaş grubunda ise 10-29 yaş grubundan daha az olduğu görülmüştür.

Sonuç olarak; ölüm kavramının yetişkinler için anlamı çocuk ve ergenlerinkinden farklılıklar göstermektedir.Yetişkinlik döneminde önemli olan, kültür, inanç sistemi ve yaşam biçimi gibi kavramlar,ölüme bakışı ve ölüme ilişkin duyguları etkilemektedir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Ölüm ve Ölümün Kavramının Tanımları

Ölüm ve yaşam birbirinden çok farklı  kavramlar olarak görünse de kimi görüşe göre yaşam ve ölüm …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir