Anasayfa » Egitim » Okulu Sevmemek Genlerimiz de mi Var?

Okulu Sevmemek Genlerimiz de mi Var?

Okulu sevmemek genlerimizden mi kaynaklanıyor. Bu soruya sizin adınıza cevap vermek için bazı uzmanlar bir araştırma yaptılar. Çünkü gerek biz eğitimciler gerekse aileler için okula giden çocuklarla ilgili en önemli ve zaman zaman en büyük sorun okula ilişkin tutumlarıdır. İşte yapılan bu çalışma da bu soruya cevap bulmak için yapıldı.

Okulu Sevmemek Genetik mi?

Sınıf ortamındaki öğrenmeyi etkileyen en büyük sorun motivasyon eksikliğidir. Bu nedenle yapılan bu yeni çalışma çocukların okuldaki mutsuzluğunun sebebinin genetik temelli olabileceğini belirtiyor ve araştırma sonuçları da bunu destekliyor.

Altı ülkeden 13.000’in üzerinde ikizin yer aldığı bu çalışmada çocukların öğrenme motivasyonları arasındaki farklılıkların %40 – 50’sinin ebeveynlerden kalıtım sonucunda geldiği sonuçlandı. Bu bulgular ışığında görüldü ki; öğrenme motivasyonu ile ortak çevre şartları arasında ihmal edilebilecek düzeyde bir ilişki vardır. Çalışmada İngiltere, Kanada, Japonya, Almanya, Rusya ve ABD’de 9 – 16 yaş arası ikizler incelendi. Araştırmacılar çift ve tek yumurta ikizlerine ayrı ayrı sorular sordular ve alınan cevapların analizini yaptılar. Buna göre sorulan sorulara tek yumurta ikizleri çift yumurta ikizlerinden daha yakın cevaplar verdikleri görüldü. Bu çalışmadan çıkarılabilecek en önemli sonuç motivasyon eksikliğinin aynı çevresel ortamdan gelmekle bir alakası olmamasıdır. Bununla birlikte genlerimizin okuldaki motivasyon eksikliklerimizin temelini oluşturduğu da görülmüştür.

Okulu Sevmeyen Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalı

Okulu sevmemek yada okula devam motivasyonun düşük olması bu araştırma ile genlerimize bağlansa da bunu önlemek adına elimizden gelenleri yapmak biz ebeveynlerin en önemli görevidir. Bu sebeple eğer çocuğunuz okulu sevmiyorsa;

  • Öncelikle bununla ilgili çocuğunuzun varsa gerekçelerini dinleyin,
  • Herhangi bir öğrenme problemi olup olmadığını araştırın,
  • Okulda çocuğunuzu olumsuz etkileyen bir durumun var olup olmadığını araştırın,
  • Çocuğunuzu okulda rahatsız eden biri olup olmadığını araştırın,
  • Zaman zaman çocuğunuzla birlikte okula gidin,
  • Çocuğunuzun öğretmenleri ve arkadaşları ile arkadaşlarının aileleri ile tanışın,
  • Her akşam çocuğunuza okuldaki gününü sorun,
  • Çocuğunuzun okulda yapılan sosyal faaliyetlere ve etkinliklere katılmasına izin verin.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Antidepresan Kullanmak Otizm Riskini Arttırıyor

Hamilelik döneminde antidepresan kullanmanın otizm riskini arttırdığı son yapılan çalışma ile kanıtlanmıştır. Montreal Üniversitesinde yapılan bu …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum