Anasayfa » Pedagoji » Okula Uyumda ilk 1 Aya Dikkat

Okula Uyumda ilk 1 Aya Dikkat

Gökçen, ailelerin, uyum eğitimi kapsamında birinci sınıfa başlayan çocuklarına yaklaşımlarının çok önemli olduğunu belirtti. Özellikle eğitim döneminin başladığı günlerde “ilk hafta okula gitmesin” gibi tutumların ortaya çıktığını anlatan Gökçen, şöyle konuştu:

“Öncelikle bu tür davranışları doğru değil. Çocuğa ilk günden itibaren okula gitmemesi gerektiği yönünde yapılan konuşmayı doğru bulmuyoruz. Veliler, ‘çocuk okula gitti ya da gitmedi’ diye ödül ve ceza yöntemine başvurmasın. Tabi ki çocuk okula düzenle gittiği için küçük hediyeler alınabilir ama direkt hediyeye bağlamak sağlıklı değil. Çocuk ilk kez gittiği okulda kurallara uyma konusunda başlarda sorun yaşayabilir. Bundan dolayı ilk günden itibaren okula gitmesi net olarak belirtilmeli, bu konuda zorlama veya korkutma gibi davranışlarda bulunulmamalıdır. Bir aylık süreçte çocuk okula tam anlamıyla uyum sağlayamayabilir ama bir aylık süre geçmesine rağmen okula uyum sağlanamaması halinde çocuk psikiyatrisine yönlendirilmesi gerekiyor.”

Okula yeni başlayan çocuklarda ilk 1 aylık uyum döneminin önemine dikkati çeken Gökçen, bu sürecin çok iyi izlenmesi gerektiğine işaret etti. Uyum sürecinde öğrencilerin bazı sorunlar yaşayabileceğine değinen Gökçen, “Çocuk okula gittiğinde sürekli ağlıyorsa, içine kapalı bir köşede duruyorsa, okulda sürekli anne ve babasını arıyorsa ve bu durum 1 ay geçmesine rağmen devam ediyorsa o zaman mutla bir çocuk psikiyatrisinin görmesi lazım. Çocukların bir kısmında ilk 1 hafta bunlar olur ve geçer. Aile doktora götürmek için acele etmesin. Çok da geç kalmasın. Çocuk 1 aylık sürede okula gitmek istemiyorsa, ağlıyorsa, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, baş ağrıları ve aşırı iştahsızlık gibi fiziksel etkilenme varsa mutlaka doktora götürülmeli” şeklinde konuştu.

Yüksek performans beklemeyin

Eğitim hayatına başlayan çocukların ilk başlarda ödev yapma veya akademik becerileri yerine getirmede zorlanabileceğini anlatan Gökçen, ailelerin bu konuda biraz anlayışlı olması gerektiğini belirtti. Velinin çocuktan ilk başlarda yüksek performans beklememesini isteyen Gökçen, bu süreçte öğretmenle ailelerin sürekli temas halinde olması gerektiğini dile getirdi.

Öğretmen-veli ilişkisine de değinen Gökşen, “Her iki grup açısında iletişim çok önemli. Ailelerin çocuklarla ilgili geri bildirim alması ancak öğretmenle ilgili sorunların çocukların yanında konuşulmaması gerekiyor. Çocuk ilk kez tanıştığı saygı duyması gereken öğretmeninin evde annesi babası tarafından kötülendiğini görürse öğretmene saygısı kalmaz” dedi.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar Ekran Bağımlısı Oluyor

Prof. Dr. Haluk Yavuzer, ekran bağımlılığının, madde bağımlılığı kadar tehlikeli olduğunu belirtti. Ekrandaki görüntülerde hareketlilik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir