Anasayfa / Pedagoji / Okul Zorbalığıyla Mücadele Etmek İçin Neler Yapılabilir

Okul Zorbalığıyla Mücadele Etmek İçin Neler Yapılabilir

Eğer ebeveyn çocuğunun zorbalığa maruz kaldığını ya da zorbalık davranışını gösterdiğini düşünüyorsa, bu durumu öncelikle çocuğuna açıkça sormalıdır. Ancak çocuk bu durumu konuşmak istemeyebilir. Bu durumda, çocuk, ebeveyni dışında kendisini yakın hissettiği bir aile büyüğü veya öğretmeniyle konuşması için cesaretlendirilmelidir. Ebeveyn mutlaka okulla iletişime geçmelidir.

Zorbalığın önlenmesi, her iki tarafın da(zorbalık davranışını gösteren ve bu davranışa maruz kalan çocuklar) gördüğü zararın onarılması veli-öğretmen-okul idaresi ve öğrenci işbirliğini gerektirir.
Zorbalık eylemi tüm dünya ülkelerinde 1970?li yıllardan beri dikkati çeken bir problemdir. Bu problemi çözmek için hem okullara hem ailelere çok iş düşmektedir.

Okullarda ?zorbalığı önleme? programlarının uygulanması, öğretmenlerin bu konuda bilgilendirilmesi, öğrencilere karşılaştıkları problem durumlarında alternatif çözüm yolları üretme ve ?öfkeyle baş etme? gibi becerilerin öğretiminin derslerin içerisine entegre edilerek verilmesi vb. etkinlikleri gerçekleştirmek okulların üzerine düşen görevler arasındadır.
Zorbalığa maruz kalan ya da zorbalık davranışını gösteren çocukların bir şekilde yanlış tutumlarla yetiştirilmiş çocuklar olmaları muhtemeldir. Bu durumu daha en baştan önleyebilmek için;

  1. Çocuklarınızı dinleyin ve onlara zaman ayırın.
  2. Çocuklarınızı fiziksel veya duygusal şiddet göstererek cezalandırmayın. Onlara hakaret etmeyin.
  3. Çocuklarınızın yerine onların problemlerini hemen çözmeyin. Çocuğunuz büyüdükçe sizden bağımsızlaşacaktır. Bu durumu kabullenin ve bağımsızlaşmaya yönelik çabalarına izin verin; inisiyatif almasına ve küçük problem durumlarıyla baş etmesine müsaade edin.
  4. Onları mutlaka sosyal etkinliklere yönlendirin. Enerjilerini olumlu yönlere aktarmasını sağlayın.
  5. Çocuklarınızı aşırı izin verici tutumlarla büyütmeyin, kurallar koyun, yanlış davranışlarının sonucuna katlanmasını sağlayın.
  6. Çocuklarınıza değerli olduklarını ve onları ne kadar çok sevdiğinizi sık sık hatırlatın.
  7. Hata yaptıkları zamanlar onlara kızacağınızı ifade edin ancak sevginizi pazarlık konusu etmeyin. Çocuklar her durumda sevileceklerini bilmek isterler.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Olmak

Amerikan Okul Danışmanlarının kişilik özelliklerinin onların başarılı olmalarına büyük etkisi vardır.Cümlenin böyle kurulması Amerikalıların kendilerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir