Anasayfa / Egitim / Okul Öncesi, Çocuğun Geleceğini Etkiliyor

Okul Öncesi, Çocuğun Geleceğini Etkiliyor

Çocuk Kreşi Gündüz Bakımevi ve Çocuk Klübü sahibi Ömer Ekinci, çocukların keşfetmek ve öğrenmek için doğal bir eğilimlerinin olduğunu ifade ederek, öğrenmenin çok erken yaşta başladığını ve hayat boyu devam edeceğini söyledi.

Ekinci, çocukların okul öncesi döneminin oldukça önemli olduğunu belirterek: ”Çocuklar dünyaya geldiği ilk andan itibaren daha okula başlamadan önce dahi öğrenmek ve keşfetmek için büyük bir heves duyarak, aktif bir şekilde çevrelerini keşfederler. İletişim kurmayı öğrenir ve çevrelerinde gördükleri şeylere dair fikirler oluşturmaya başlarlar.

Okul öncesi dönem beyin gelişiminin ve bağlantılarının kurulma oranının en yoğun ve hızlı yaşandığı bir dönemdir. Erken yaşam deneyimleri çocuğun okula, öğrenmeye ve kendi becerilerine dair geliştireceği tutumlar belirleyerek, okul başarısını etkiler. Okul öncesi dönemde olumlu deneyimler yaşayan çocuk, öğrenmeyi ve kendi becerilerini geliştirir.

Çocuğun erken yaşta olumsuz deneyimler yaşaması ise onun tüm eğitim yaşamını etkileyecek problemler yaşamasına neden olabilir.Okul öncesi çağda olumsuz deneyimleri olan çocukların öz değerlerinin düşük olduğu, okulda, okul sonrası yaşamda düşük başarılar gösterdiği ve daha fazla davranış sorunları sergilediği bilinmektedir.

Çocuğun sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi, gelişebilmesi ve öğrenmeye karşı olumlu tutumlar göstermesi için, nitelikli bilişsel uyarıcıları, zendin dil etkileşimleri, olumlu sosyo duygusal deneyimler çocuğa sunularak, bağımsızlığının desteklendiği bir çevre oluşturulmasına ihtiyaç var. Bu ise ancak sağlıklı bir aile ortamı ve nitelikli bir okul öncesi eğitim ile mümkündür” dedi.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Ramazanın Farkında Olan Ağacın Hikayesi

Yaşlı çoban sürüsünü otlatmak için yaylaya çıktığında tepeye yakın bir elma ağacının altında dinlenir ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir