Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Okul Fobisi, Nedenleri ve Okul Fobisine Karşı Alınacak Önlemler

Okul Fobisi, Nedenleri ve Okul Fobisine Karşı Alınacak Önlemler

Okul fobisi çocuğun kuvvetli bir endişe nedeniyle okula gitmeyi reddetmesi yada bu konuda isteksiz  görünmesidir.Okul fobisi olan çocuklar, okula olan isteksizliklerini tipik bir biçimde bedensel yakınmalarıyla dile getirmeye çalışan, bu nedenle kendilerini evde tutmaları yolunda anne babalarını ikna etmeye çalışan çocuklardır.

Okul fobisinin temel belirtisi, çocuğun okuldan korkması ve okula gitmek istememesidir.Korku tüm okula olabileceği gibi okuldaki herhangi bir çocuğa, öğretmene ya da derse karşı olabilir.Bu nedenle ana-baba olarak, kendi bağımsızlığını kazanamadığını düşünerek onu suçlamak yerine okulda neyin olup bittiğini araştırmak gerekir.Çocuk çoğu zaman onu hırpalayan bir çocuk,sözünü etmekten ürktüğü korkutucu bir olayla karşı karşıya kalmış olabilir. Korkutucu bir olayla karşı karşıya kalmış olabilir.

Okul fobisi farklı derecelerde olabilir. Kimisi sadece okula kadar götürülmek ister, kimisi de haftalarca, aylarca gitmek istemez.Bu tür çocuklar da, okul fobisinin yanı sıra bir dizi psikolojik belirti görülür. Genellikle İlkokul 1.sınıfta anneden ayrılma güçlüğü gösterirler. Kendilerine güvensiz ve ana-babaya bağımlıdırlar.Çünkü ana-baba çocuğun yapması gereken şeyleri kendileri yaparak çocuğun toplumsal olarak olgunlaşmasını sağlayamamışlardır.

Bu tür çocuklarda, bedensel yakınmalarda ön plandadır. Özellikle pazar akşamları veya pazartesi sabahı çocuk karın ağrısı,mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, uyku bozukluğu gibi psikolojik nedenlere bağlı yakınmalarla kalkar.Ana-baba telaşlanır ve çocuğu okula göndermezler. Bir süre sonra şikayetler ortadan kalkar.Fakat ertesi gün okul saati geldiğinde yeniden başlayabilir ve çoğunlukla tatil günlerinde bu yakınmalar sona erer. Bedensel yakınmaların psikolojik kökenli olup olmadığına karar vermek için çocuğun mutlaka bir uzman tarafından kontrol  edilmesi gerekir.

Okul fobisini akut ve kronik olmak üzere iki kısma ayırabiliriz. Akut okul fobisi olan çocuklar evde kaldıkları süre içinde mutludurlar, çevreleriyle olumlu etkileşimde bulunurlar. Çocuklar büyüdükçe akut okul fobisinin şiddeti de düşer.Kronik okul fobisinde ise bir takım uyum zorlukları söz konusudur.Sadece okuldan değil, aynı zamanda önceden zevk aldıkları faaliyetlerinden de uzaklaşırlar.Ders çalışmazlar  ve ev çevresinde sıkıntılı bir şekil de zamanlarını geçirirler. Zamanla okula karşı olan korkularını tüm çevrelerine karşı genelleştirmeye başlar. Okul fobisi ile okul kaçağı olmayı birbirine karıştırmamak gerekir.

Okul Fobisinde:

 • Okuldan korkma,
 • Okul korkusunu bedensel yakınmalarla maskeleme,
 • Korku ve duygusallık vardır.
 • Okulda disiplin sorunu yoktur,
 • Öğrenme ve başarı motivasyonu genellikle yüksektir,
 • Zeka normal yada normalin üstündedir
 • Yetkinci anne ?baba, ile symbiyotik bir ilişki vardır.
 • Çocuğun okula gitmediğinden anne babanın bilgisi vardır.

Okuldan Kaçma:

 • Okuldan korkma yok.
 • Bedensel yakınmalar çok seyrek
 • Saldırgan davranışlar ve umursamazlık  vardır
 • Disiplin sorunu çok fazladır
 • Öğrenme ve başarı motivi genellikle düşüktür.
 • Zeka normal yada normalin altındadır,
 • Evde çocuğa karşı ilgi azdır ve sevgisiz bir ortam vardır,
 • Çocuğun okula gitmediğinden anne babanın bilgisi yoktur.
 • Çocuk okula gitmediği zaman evde kalmaz.

Okul Fobisinin Nedenleri

Okul fobisi olan çocukların çoğu annelerinden uzakta kalmaktan korkarlar.Evde küçük kardeşi olan bir çocuk,annesinin kardeşine daha çok ilgi göstereceğine ve kendisinin dışlanacağını düşünebilir.Onun için okula gönderilmek “evden atılmak” anlamına gelebilir.Çocuk,aile içinde ki güveni ve özellikle annesini kaybetme korkusu yaşar ve bu korkuyu bilinçsizce okula yansıtır.

Okul fobisinin yaygın bir nedeni,çocuğun kendinden beklenen başarı seviyesine varamayışı ve kendinde başarısızlık duygusu gelişmesidir.Çocuk bu olumsuz duygudan kaçmak ister.Bu duyguya yol açan ise yine ana-babalardır.Çocuğun yeteneklerini ve uyum sağlama gücünü göz önünde tutmadan ondan çok şeyler beklerler ve çok yakın ilgi göstererek, kendilerine bağımlı kılarlar,doğal olarak çocuklarda okula gitmektense evde oturmayı tercih ederler.

Aile içindeki huzursuzluk, özellikle anne-babanın anlaşamayışı çocuğun okulu sevmemesinin bir nedeni olabilir.Çocuk endişe içindedir ve endişeleri evden uzakta olduğu süre içinde daha çok artar.Eve döndüğünde neyle karşılaşacağını bilmediği için kendini dersine veremez.Ana-babanın  aşırı koruyucu tutumu ve çocuklarını okula gönderirken endişe duyması bu endişeyi bilinçaltı kanalıyla çocuğa aktarması,çocuğun okulda kalmasını etkileyecektir.

Okul Fobisi İle İlgili Tedavi Ve Öneriler

Okul fobisi, çocuğun okuldan uzak kalması  nedeniyle sosyal faaliyetlerden ve öğrenme yaşantısından uzaklaşmasına yol açar. Bu nedenle çocukların bir an önce okula dönmeleri sağlanmalıdır.Çocuğun okula gitmeme süresi ne kadar uzarsa, çocukta ve ana- babada oluşacak diğer olumsuz psikolojik belirtiler o kadar artar, tedavide o oranda zorlaşır. Çocuğun ana-babaya olan bağımlılığını azaltmak,yaşıtları arasında kendini  kabul ettirmesine yardımcı olmak ve sosyal ilişkilerde ki korkuyu azaltmak gerekir.Bu amaçla terapiler, çocuğun ruh sağlığını da olumlu açıdan etkileyecektir ve çocuğun kendine güvenini kazanmasını sağlayacaktır.

Çocuğu okula alıştırma süresi içinde, anne aşamalı olarak yanında kalmalıdır.Çocuğu okula gitmekten alıkoymamak gerekir.Çocuk bedensel yakınmalarda bulunduğu zaman okulla temasa geçilmelidir.Çocuk bir yandan okula gitmesi için ısrar ederken bir yandan da sorununu çözümlemeye  uğraşırken görürse, ona insanların karşılaştıkları sorunları, çözümlemeye uğraşırken,istemeseler bile bir çaba sarf etmek zorunda olduklarını göstermiş olursunuz. Sabırlı,tutarlı ve kararlı bir tavır içinde olunuz.Sorunu gömemezlikten gelmek ve bir sonraki yıla havale etmek ancak çözümü zorlaştırır.Çocuğunuz okula gitmek istemediğini söylüyor ve okulda kalamıyorsa bir çocuk psikiyatristinden yardım isteyiniz. Okul fobisi hekim, aile ve öğretmenin işbirliği ile çözüme kavuşturulabilir bir sorundur.

Çocuğunuzu okula gitme zorluğu nedeniyle cezalandırmayın, küçük düşürücü sözlerle aşağılamayın.Çocuğun bunaltısı ile oluşan belirtileri şımarıklık, ilgi çekme arzusu ya da sizi kızdırmak için yapılan davranışlar gibi yanlış yorumlamaktan kaçının.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Nomophobia, Cep Telefonsuz Kalma Korkusu

Cep telefonunuza ulaşamadığınız zaman kendinizi nasıl hissedersiniz? Evden çıkarken bir anlık dalgınlıkla yanınıza almadığınız ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir