Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Okul Başarısızlığı Nedenleri ve Çözüm Yolları

Okul Başarısızlığı Nedenleri ve Çözüm Yolları

Okulda başarısızlık, çocukların ruh sağlığını ve aile içi ilişkileri olumsuz olarak etkileyen bir sorundur. Okul ve uyum sorunları nedeniyle pek çok aile çocuk ruh sağlığı ile uğraşan uzmanlara başvurmaktadır.

Okula başlayan bir çocuktan beklenen, okuma yazma becerisini kazanmasıdır. Bu beceriyi kazanma başarı ile eşdeğer tutulur. Bu nedenle de okul çağındaki bir çocuğun ilk görevi öğrenmedir.

Okulda başarısızlık, zekâya bağlı bir sorun olabileceği gibi, son yıllarda çocuk ruh sağlığı alanında yapılan araştırmalarla sorunun değişik boyutlarına da ışık tutulmaya çalışılmıştır.

Okul başarısızlığı ve öğrenme sorunlarının nedenleri arasında zihinsel yetersizlik, görme veya işitme engeli,ciddi ruhsal sorunlar, sosyo ?kültürel yetersizlikler, nörolojik ortopedik özürler, aile içi çatışmalar,motivasyon eksikliği, okul öğretmen ya da eğitim programından kaynaklanan sorunlar sayılmaktadır. Devamı…

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocukların Maruz Kaldığı Zorbalık Türleri

Zorbalık türleri doğrudan zorbalık ve dolaylı zorbalık olarak sınıflanmaktadır. Doğrudan zorbalık fiziksel ve sözel saldırı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir