Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Öğretmenler, Aile Görüşmelerinde Nelere Dikkat Etmeli

Öğretmenler, Aile Görüşmelerinde Nelere Dikkat Etmeli

Aile; çocuğun ilk sosyal deneyimlerini edindiği,sosyalleşme sürecinin ilk kaynağı,kişisel ve sosyal davranışlarla ilgili değer duygusunun oluştuğu,çocuğun  gerek eğitiminde gerekse duygusal gelişiminde çok önemli ve yadsınamaz görevi olan bir yapıdır.Bu nedenle de ailenin yapısı, genişliği,sosyo-ekonomik ve kültürel düzeyi,anne-babanın tutum ve davranışları çocuğun duygusal ve toplumsal gelişmesini olumlu veya olumsuz yönde etkileyecektir.

Aile,çocuğun tüm gelişiminde etkili olduğu kadar , ona ilk  gelişim ve deneyim fırsatlarının hazırlanması açısından  “okul başarısı”nda da etkili olmaktadır.

Aile içi ilişkilerin dengeli ve düzenli olması, çocuğun başarısını olumlu açıdan etkiler.Sağlıklı bir aile ortamındaki çocuk, karşısında anlayışlı,kendine güven veren,sorunlarıyla yakından ilgilenen bir anne baba bulur. Bu tür ailelerde çocukla kurulan başarılı iletişim sayesinde onun çalışması desteklenir,başarısızlığı anlayışla karşılanarak mantıklı çözümler birlikte aranır.

Aile yi işbirliğine çekebilmek adına ebeveyne kendimizi önce iyi anlatmalı savunucu tepkilere yol açacak söylemlerden uzak durmalıyız. Öğretmenlerin ebeveynle görüşmelerinde dikkat etmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

1-Öğretmenler velilerle her konuşmalarında söze mutlaka o öğrencinin pozitif yanını belirten bir girişle başlamalıdır. Daha sonra abartmadan çocuğun hatalarını ya da çektiği zorlukları sıralayabilirsiniz

2-Hiçbir zaman bir veliye kendi çocuğundan başka çocuklardan örnek verilmemelidir.

3-Çocuğun hatalarını söyledikten sonra veliye hatalar ile ilgili gözlemlerinizi, neden, niçin ve nasıl olduğunu anlatın.konuyla ilgili araştırmalar yapıp not alın.notlarınızı veliye aktarın

4-Her veli öğretmenden önce dostça ve sevecen  bir yaklaşım bekler.velilere tepeden bakmak, onları küçümsemek gibi hatalara asla düşmeyin.

5-Bazen de öğretmenin bütün sevecenliğine, ilgisine karşın çocuğun anne babası olaylardan uzak, ilgisiz bir tutum içinde olabilir.Öğretmenin bütün gözlemlerini,çabalarını yadsır, uzlaşmaz bir davranış sergilerler. Yine de öğretmen pes etmemeli, olumlu yaklaşımını bırakmamalıdır, her öğrencinin başarısının bu ilişkinin devamında olduğu unutulmamalıdır.

6-Öğrencinin istenmeyen bir davranışını tek nedene bağlamayın. Örneğin öğrenme zorluğu çeken çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar, çocuğun determinant gelişimi içinde pek çok faktöre bağlı geliştiğini göstermektedir.

7- Veli size düşünce ve önerilerinizi sorduğunda ona mutlaka üzerinde iyice düşündüğünüz, araştırmalarınız ve gözlemleriniz sonucunda vardığınız isabetli kararları modern pedagojik bilgiler ışığında aktarın. Geçiştirmek için üstünkörü verdiğiniz bilgilerin, araştırmadan  yaptığınız önerilerin bir anlamı yoktur

8- Veliler çocuklarının hatalı davranışlarının birdenbire yüzlerine vurulmasından hiç hoşlanmazlar. Hele hor gören bir tavırla söylenen sözler onları çok üzer ve hemen savunmaya geçerler. Bu nedenle velilerin hataları düzeltmelerine yardımcı olurken, onları  ilgili  kişilere  yönlendirmeyi tercih edin.

9- Velilerle yapılan görüşmelerde her öğretmen veliye çocuğun sorunlarını ya da zorluklarını aşması sırasında hep onun yanında olacağını, elinden gelen bütün yardımı yapmaya hazır olduğunu hissettirmelidir. Velilerle birlikte plan ve program yapılmalı, bir yol çizmelidir. Bunu yaparken gerçekçi olmalıdır. Velilere olmayacak umutlar vermemelidir.Planı yakından takip etmeli, sistem yürümezse değiştirmelidir.

10- Unutmamalı!her öğretmenin, zaman zaman ilişki kurmanın   çok zor olduğu velilerle  karşılaşması kaçınılmazdır. Fakat deneyimli, donanımlı, hoşgörülü, iyi niyetli bir öğretmenin bu zorluğu aşması imkansız değildir!

        Çocuğun eğitimi konusunda anne ve babanın oluşturduğu modelin yanı sıra ,ona karşı geliştirdikleri tutumun da önemi büyüktür.Anne babanın, ilgileri ve öğrenim yaşamı için sağlıklı bir   model oluşturmaları,çocuğun okul başarısını büyük ölçüde etkiler.Örneğin;anne babanın kitap okuyan kişiler olması, çocukta kitap okuma ilgisini geliştirir.Ders kitabı dışında , öykü , şiir , roman türünde kitap okuma okul başarısını dolaylı olarak etkileyen önemli bir uğraştır.

Okulda çocuğu başarısız kılan etmenler üzerine yapılan bir araştırmada; başarısız olan çocukların çoğunlukla; bedensel cezayla cezalandırılmış , aile içinde ki ilgi ve sevgiden yoksun olan çocuklar olduğu görülmüştür.

Eğitimci kimliğimiz bir parçası olarak; ebeveynler ile olan paylaşımlarımızda onları hangi noktalarda dikkat etmeleri gerektiği konularında rehberlik etmeli olumluya yönlendirmeliyiz.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Ailenin Temel Gereksinimleri Nelerdir?

Aileler varlığı ile üyelerine çeşitli gereksinimleri sağlamak amacı taşırlar. Bunlar; 1.Değerli Olma Duygusu Aile içindeki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir