Anasayfa / Psikoloji / Eğitim Psikolojisi / Öğrenme ve Öğrenmeyi Etkileyen Temel Etmenlerden “Örüntüleme”

Öğrenme ve Öğrenmeyi Etkileyen Temel Etmenlerden “Örüntüleme”

Örüntüleme

Geoffrey Caine, beynin bilgileri kategoriler halinde organize etme özelliğini örüntüleme olarak tanımlamıştır (Weiss, 2000). Örüntüleme içsel ve dışsal uyaranların yorumlanması ile oluşturulmaktadır. Örüntülemenin doğası gerçekten çok karmaşıktır. Örüntülemeyi beynimizin içindeki büyük bir örümcek ağı yada birbirine bağlı yollar ve patikalar olarak betimlemek mümkündür. Ancak bu örümcek ağının ya da yolların nasıl inşa edildiği araştırmacılar için hala gizemli bir olaydır.

Daniel Siegal, daha önce gördüğümüz ya da işittiğimiz herhangi bir nesneyi zihnimizde canlandırdığımızda o nesne ile ilk karşılaştığımız anda oluşan nöral patikaların yeniden canlandığını ileri sürmektedir (Wolfe, 2001). Buradan örüntülemede ister istemez belleğin de etkili rol oynadığı sonucuna ulaşıyoruz. Yeni öğrenilen bir bilgi eski bilgileri hatırlattığı anda beyinde eski bilgilerin bulunduğu nöronlar ile yeni bilgilerin alındığı nöronlar arasında bir bağlantı kurulmaktadır (Uluorta & Atabek, 2003).Bu olayda hem bellek hem de örüntüleme birlikte gerçekleşmektedir. Bu durum bize yeni bilgilerin neden eski bilgiler hatırlatılarak verilmesi gerektiğini daha iyi açıklamaktadır.

Örüntüleme gerçekleşmediği sürece parçalar halinde zihnimize yerleştirilen bir bilginin unutulması çok kolaydır. Örüntüleme yapma beynin yaradılış tan gelen doğal bir işlevi olduğundan kişi istese de istemese de örüntüleme meydana gelecektir. Ancak bu örüntülemenin her zaman doğru olacağı anlamına gelmemektedir.

Bazen bu iş lem sonucunda kavram yanılgısı ya da yanlış bilgiler de ortaya çıkabilmektedir. Kavram yanılgısı ve yanlı ş bilgilerin giderilebilmesi ve öğrenmenin doğru bilgiler etrafında yapılandırılabilmesi için örüntülemenin doğru bir biçimde organize edilmesi gerekmektedir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

İnsan Beyninin Yapısı ve İşlevleri Nelerdir

Beyin, birçok işlevi eş zamanlı olarak yerine getirebilen bir organımızdır. Vücut hareketlerimizin kontrol edilmesi, organlarımızın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir