Anasayfa » Psikoloji » Eğitim Psikolojisi » Öğrenme ve Öğrenmeyi Etkileyen Temel Etmenlerden “Çevre”

Öğrenme ve Öğrenmeyi Etkileyen Temel Etmenlerden “Çevre”

Çevre

Gunner ve Barr beynin geliş iminde çevrenin önemli bir etkisi oldu ğunu tespit etmiştir. İnsan yaşamının ilk üç yılında beyindeki hücreler arasında trilyonlarca bağlantı kurulmaktadır. Kurulan bu bağlantılar çevreye ve kullanıma bağlı olarak kuvvetlenir ya da kaybedilirler (Wortock, 2002). Çevrenin etkisi yaşam boyu beynin gelişimini etkilemektedir. Zira bakımevine yerleştirilen yaşlılar üzerinde yapılan bir araştırma, ilk altı ay içerisinde IQ?larında belirgin bir düşüş olduğunu göstermiştir. Sosyal etkileşimin yetersiz kaldığı bir ortamda öğrenim gören öğrenciler için de benzer durumların ortaya çıkması mümkündür (Strickland, 2003).

Öğrenmede çevrenin etkisi dikkate alınarak, öğrenme ortamının rahat ve öğrenmeyi kolaylaştırıcı biçimde düzenlenmesi gerekmektedir. Kişinin kendini güvende hissetmesini sağlayan bu çeşit bir ortam, beyindeki dopamine maddesinde bir artışa neden olur.Dopamine maddesi belleğin güçlenmesini sağladığı gibi aynı zamanda düşünmede esneklik, yaratıcı problem çözme, sosyal etkileşimde artış meydana gelmesine sebep olur (Weiss, 2000).

Sağlık koşullarının yeterli olduğu, güvenli, öğrencilerin düzenli beslenebildiği, onlara geri dönüt sağlayan, her öğrencinin ayrı bir birey olduğunu benimseyen, araştırma yapmasına imkân veren ve nörobilimsel verileri öğrenme ortamına adapte eden çevre ?beyne uygun zenginleştirilmiş çevre (a brain rich environment ? an enriched environment)? olarak tanımlanabilir (Thomas, 2001; McFadden, 2001).

Öğrenme ortamının beynin en iyi öğrenebileceği şekilde düzenlenmesinin öğrenmenin kendiliğinden meydana gelmesini sağlayacak, aynı zamanda memnuniyet verici de olacaktır (Wortrock, 2002).

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Pasaklı Çocuklar Daha İyi Öğreniyorlar

Pasaklı çocukların nesneleri elleriyle hissederek tadarak daha fazla bilgi topladığı ve böylece daha iyi öğrendiği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir