Anasayfa / Aile / Öğrenme Güçlüğünün Nedeni Yetersiz Proetin Tüketimi Olabilir

Öğrenme Güçlüğünün Nedeni Yetersiz Proetin Tüketimi Olabilir

Çocukların büyüme ve gelişiminin en üst seviyeye ulaştığı okul çağı, fiziki gelişimin yanı sıra, zihinsel gelişim açısından da beslenme konusunun özel olarak ele alınması gerektiği bir dönemdir.

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz, çocuklarda büyüme geriliğinden kaçınmak için kırmızı et tüketiminin ihmal edilmemesi gerektiğini belirtiyor ve bu konudaki diğer görüşlerini paylaşıyor.

Okulda öğrenme güçlüğü çekiyorsa nedeni yetersiz kırmızı et tüketimi olabilir

Çocukların gelişimlerini sağlıklı şekilde tamamlayabilmeleri için eksiksiz bir beslenme programı uygulamaları gerekir. İçerdiği besin unsurları, protein, demir başta olmak üzere mineral maddeler ve B grubu vitaminler nedeniyle oldukça zengin bir besin kaynağı olan kırmızı et, beslenme açısından olmazsa olmaz bir yere sahiptir.

Bilimsel verilere göre, 4?6 yaş arasındaki çocukların fiziki ve zihinsel gelişimlerini tamamlayabilmeleri için günde 20?25 gram protein tüketmeleri gerekiyor. Bu da yaklaşık olarak 100?125 gram kırmızı ete denk geliyor. Bu oran yaşla birlikte artış gösteriyor. 7?9 yaş arasındaki çocukların günlük protein ihtiyacı 26?38 grama çıkarken, 10?13 yaş aralığında 39-60 gram arasında değişiklik gösteriyor. Diğer bir ifadeyle kilogram başına 1 gram protein alınması gerekiyor. Bunun en az yarısının da hayvansal kaynaklı besin maddelerinden karşılanması gereklidir.

Çocukların yeterli seviyede et tüketmemeleri zihinsel faaliyetlerinde durgunluğun yanı sıra, kas ve iskelet sisteminin gelişimini de etkiler. Yetersiz et tüketen çocuklarda en sık karşılaşılan sağlık sorunları arasında bünye zayıflığı yer alıyor. Kırmızı ette vücutta sentezlenemeyen ve dışarıdan takviye yoluyla alınması gereken aminoasitlerin bulunur. Kırmızı ette bulunan bu aminoasitler çocukların sağlıklı gelişimi açısından çok önemli.

Zihinsel gelişim, özellikle bazı besin öğelerinin (örneğin; demir, çinko, B grubu vitaminler, iyot ve esansiyel amino asitler) yetersiz alımıyla ilişkili olabilir. İyot dışında, belirtilen besin öğeleri ise kırmızı ette uygun bir şekilde, yeterli düzeyde ve organizma tarafından yüksek düzeyde kullanıma elverişli olarak bulunur. Bu nedenlerden dolayı ebeveynler çocuklarının okuldaki öğrenme ve kavrama hızını yakından takip etmeli, bu dönemde beslenmelerinde kırmızı eti eksik etmemelidir.//hthayat

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar Ekran Bağımlısı Oluyor

Prof. Dr. Haluk Yavuzer, ekran bağımlılığının, madde bağımlılığı kadar tehlikeli olduğunu belirtti. Ekrandaki görüntülerde hareketlilik …

2 Yorumlar

  1. İsmail

    Beslenme günümüz hormonlu dünyasında çok önemli

  2. Cemal

    Beslenme her zaman önemlidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir