Anasayfa » Aile » Öğrenme Bozukluğu Olan Çocukların Ailelerine Öneriler

Öğrenme Bozukluğu Olan Çocukların Ailelerine Öneriler

1.Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin. O pek çok işi başarabilecek kadar zeki, uyanık ve isteklidir. Onun kendisini değerli bir birey olarak hissetmesine engel olmayın.

2.Günlük yaşam programınızı çocuğunuzla birlikte önceden planlayın. Çocuğunuz ne zaman, ne yapacağını önceden bilsin.

3.Disiplin kurallarınızda, isteklerinizde ve günlük işlerinizde tutarlı ve istikrarlı olun.

4.Çocuğunuzun bağımsız hareket etme çabalarını engellemeyin, destek olun.

5.Çocuğunuzun davranışları ve istekleri ile evi yönetmesine izin vermeyin.

Ancak kabul edilebilir davranışlar sergilerse istediklerini yapmasına izin verin. Fakat bu arada, bunu etrafı kontrol için kullanıp, kullanmadığına da dikkat edin.

6. Başarması için baskı yapmayın, destek olun. Baskı ve destek arasındaki farkı ayırt edin. Baskı yapmaksızın destek olabilirsiniz.

7.Uzun vadeli tehditlerde bulunmayın. Cezalandırma, istenmeyen davranışın hemen ardından yapılmalıdır. Altı hafta boyunca TV izlemekten mahrum bırakılmak çocuğunuza sadece hayal kırıklığı ve engellenme hissi verecektir. Ceza, istenmeyen davranışa uygun olmalıdır.

8.Çocuğa karşı annesi, babası, öğretmeni aynı tutumları sergilemeli, aynı dili konuşmalıdır.

9.Ona okul hakkında sürekli sorular sorarak,  rahatsız etmeyin. Eğer iyi bir gün geçirmişse size hemen anlatacaktır. Eğer gününü iyi geçirmemişse hiçbir şekilde konuşmak istemeyecektir.

10.Onu ev ya da okul çevresindeki diğer çocuklarla kıyaslamayın. Her çocuk kendisi olabildiği ölçüde doğru davranabilir.

11.Öğretmenine gerektiğinde yardımcı olun. Örneğin coğrafya, tarih gibi konularda verilen ödevleri okuyarak anlaması güç ise, çocuğa siz okuyun ve anlamasına yardımcı olun. Eğitimsel olarak açığı olan konular varsa, bu noktaları ona konular işlenmeden önce vererek yardımcı olun.

12.İyi yaptığı her işi içten bir övgü ile takdir edin, hak etmediği övgüler zararına olabilir. Diyelim ki gerçekten başarılı olmak istiyor, yardıma ihtiyacı olan kısımlarda yardım edin ama daha sonraki basamakta kenara çekilin ki, bağımsızlık kazanabilsin.

13.Çocuğunuza başarıyı tatması için fırsatlar verin. ?Başarmayı bir alışkanlık haline getirin?.

14.Çocuğunuzun ? üstünde – altında, önünde – arkasında, vb. gibi? basit kavramları bildiğini varsaymayın.

15. Öğretmenler nasıl olumlu varsayımlarla öğretmeye çalışıyorlarsa, siz de benzer şekilde yaklaşmalısınız. Bu yaklaşım tarzını başkaları yapabiliyorsa, siz de yapabilirsiniz.

16.Yaşamını eğlenceli bir hale getirin. Yaşadığı her gün için memnunluk hissetmelidir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum