Anasayfa / Egitim / Öğrencilerin İstenmeyen Davranışlarıyla Nasıl Başedilir

Öğrencilerin İstenmeyen Davranışlarıyla Nasıl Başedilir

İstenmeyen  öğrenci  davranışları  karşısında  en  önce  istenmeyen  durumu anlamak,  nedenlerini  araştırmak  sonra  da  hangi  eylemin  seçileceği  ve  nasıl uygulanacağı  kararlaştırılmalıdır. İstenmeyen  davranışlar karşısında şu baş etme yolları kullanılabilir:

Sorunu  Anlamak:  Davranışın  tanınması,  belirlenmesi,  yorumlanması aşamalarını  içerir.Davranışın tanınması,gelecekteki  eylemlere  doğru yönelmeyi  sağlar. Davranışın  belirlenmesi, davranış, davrananlar ve ortam hakkında bilgi toplamayı gerektirir.Örneğin, öğrencinin  söz  kesmesi  gereksiz  midir,tam sözün o kısmında  yerinde  bir  katkı  mı sağlamıştır,bunun  belirlenmesi, davranışın  saygısızlık  ya  da  yardım olarak nitelenmesinde  yol  gösterici  olacaktır.Davranışın  yorumlanması  öğretmeni davranışın olası nedenlerine götürebilir.

Görmezden  gelmek:  Bazı  sorunlarla  uğraşılmasındansa  onun görmezden  gelinmesi  daha  iyi  olabilir.  Davranış,  fazla  önemli  değilse,  hemen  olup bitiyorsa, onu  görmemek,  sönmesini sağlayabilir.Bazen  yanlış  davranışın görülmesi, ödül etkisi  yapıp, davranışın pekiştirilmesine diğer öğrenciler tarafından da yinelenmesine neden olabilir (Başaran, 2000: 220).

Uyarmak:  Özellikle  gençler  yaptıklarının  yeterince  farkında olmayabilirler.Bu  nedenle  uyarma  hem  davranışının  farkında  olmasını  hem  de sonuçlarını  anlamasını  sağlamak  için  gerekli  olabilir. Zaman  yitirmeden yapılan uyarıların diğer  öğrenciler  için  önleyici  olduğu  belirtilmektedir.Uyarının yapılışında, kabul  edilmeyenin  öğrenci  değil  davranış  olduğunun  fark  ettirilmesi gerekir.

Derste  değişiklik  yapmak:  Sorunları,  sınıf  etkinliğine  katılmayan öğrenciler  yaratır,  diğerlerini  de  etkinliklerden  koparabilirler.  Dersin  akışında,yöntemlerde, etkinlikte değişiklik yapılarak nedenler ortadan kaldırılabilir.

Sorumluluk  vermek:  Sorun  davranışlar  sergileyen  öğrenciye  ödev  ve sorumluluk  verilerek,  kendi  davranışını  denetleme  sorumluluğunu  üstlenmesine yardım edilebilir. Sorumluluğun ceza olarak değil destek olarak verilmesi önemlidir.

Öğrenciyle konuşmak: Sorun başka şekilde çözülemiyorsa,yada çözülemeyeceği  anlaşılmışsa,davranışın  yapılması  ve  yapılmaması  durumunda nelerin olacağı öğrenciye açıklanabilir.

Okul  yönetimi  ve  aileyle  ilişki  kurmak:  Öğretmen,  sorunu çözemediğinde ya da sorun okul ve aileden kaynaklandığında çözüm için onların da katkısı  gerekebileceğinden  işbirliği  yapılmalıdır. Bu  işbirliğinin,  yazılı  bir  anlaşma şeklinde olabileceği de belirtilmektedir.

Ceza  vermek: Ceza,  istenmeyen  davranışa  karşı  başvurulacak  son seçenektir. Daha önce de belirtildiği gibi cezadan çok, önleyicilik ve diğer yöntemler izlenmelidir.  Cezaya  başvurulduğunda  da  davranışla  bağlantılı,  onun  yinelenmesini engelleyici olmalı ve asla bedensel cezaya başvurulmamalıdır.İstenmeyen  öğrenci  davranışlarıyla  baş  etmede  uygulanabilecek  pekçok yaklaşım vardır.

İstenmeyen davranışın iyi anlaşılması, oluştuğu ortamın,nedeninin iyi araştırılması gereklidir.İstenmeyen  davranışın  oluştuğu  andaki  psikolojik özelliklerin  de  dikkate  alınmasıyla  en  uygun  yaklaşım  veya  yaklaşımlar uygulanabilir. İstenmeyen  davranışlarla  baş  etmede  en  etkili  ve  tercih  edilmesi gereken yol, davranışın oluşmasını önlemektir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Lider Öğretmen Disiplin Sorunlarını Nasıl Çözer

Bugün bir çok kamu ve özel okulda disiplin sorunları yaşanmaktadır. Bu sorunların çözülmesinde çeşitli yaklaşımlar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir