Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Mesleki Rehberlik » “Odyometrist” Mesleği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

“Odyometrist” Mesleği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İnsanların işitme bozukluğunun derecesini çeşitli testler yardımı ile saptayan ve hastanın durumuna göre işitme cihazı ihtiyacını belirleyen ve uygulayan, gerekli durumlarda konuşma tedavisi veren kişidir.

GÖREVLER

Kulak-Burun-Boğaz hekiminin hastayı muayenesinden sonra kulak hastalıklarının tanısı ve tedavi şeklinin belirlenmesinde yardımcı bir laboratuar hizmeti olan odyolojik testleri hekimin isteği doğrultusunda uygular,

İşitme ölçümü yapar ve test sonuçlarını hekime sunar,

Ağır işiten hastalara işitme cihazı uygular,

Gerektiğinde konuşma tedavisi verir,

Okullarda işitme taramaları yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Odyometri,

 Timpometri,

Elektrofizyolojik odiyometre (ERA, BERA),

 İşitme cihazları,

Denge testleri (Kalorik test),

Alan odiyometrisi (Çocuklarda).

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Odyometrist olmak isteyenlerin;

Üst düzeyde genel yeteneğe sahip,

Biyoloji, elektronik ve fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı,

 Hasta insanlara yardım etmekten hoşlanan,

Sorumluluk sahibi, dikkatli ve titiz,

Hoşgörülü ve sabırlı

kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Odyometristler hastanelerde ve muayenehanelerde, özel eğitim merkezlerinde görev yaparlar. Görev yeri sessiz ve temizdir. Bazen işitme bozukluğu olan küçük çocuklara ve özürlülere işitme testi uygulamakta zorlukla karşılaşılabilirse de iş genellikle rahat ve tehlikesizdir. Çalışmaları sırasında yoğun olarak kulak, burun, boğaz hekimleriyle, teknisyenlerle, hasta ve hasta yakınlarıyla, zaman zaman çocuk gelişim uzmanlarıyla iletişim halindedirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi  fakültelerin sağlık hizmetleri meslek yüksekokullarının ?Odyometri?  ön lisans programında verilmektedir.

Odyometri? programı halen aşağıdaki üniversiteler bünyesinde bulunmaktadır:

Ankara Üniversitesi Sağlık MYO,

Cumhuriyet Üni. (Sivas) Sağlık Hizmetleri MYO,

Dokuz Eylül Üniversitesi(İzmir) Sağlık Hizmetleri MYO,

Ege Üniversitesi ( İzmir), Atatürk Sağlık Hizmetleri MYO,

Erciyes Üniversitesi (Kayseri), Halil Bayraktar Sağlık Hizmetleri MYO,

Hacettepe Üniversitesi ( Ankara) Sağlık Hizmetleri MYO,

Trakya Üniversitesi ( Edirne), Sağlık Hizmetleri MYO.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI OLUNMASI GEREKEN DERSLER

Matematik,

Fen Bilimleri.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin Tıp Elektroniği, Tıbbi Sekreterlik, Tıp Sekreterliği, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümlerinden mezun olanlar ?Odyometri? ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.

Ortaöğretim Başarı Puanları, okul türleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Bölge?leri  (METEB)?leri ve mezuniyet yılları dikkate alınarak kontenjan dahilinde  yerleştirilebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) girmeleri ve yeterli ?YGS-1? puanı almaları  halinde sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde  yerleştirilebileceklerdir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Odyometri eğitim programı 2 yıl olup, eğitim pratik ve teorik olarak verilmektedir. Odyometri programının;

1, yılında : Fizyoloji, Anatomi, Tıbbi Terminoloji, Fizik, Davranış Bilimleri, Mesleki Teknoloji, İşitme ve Ölçümü, Kişilerarası İlişkiler, İşitme ve Konuşma Anatomisi ve Fizyolojisi, İşitme Kayıpları Kliniğe Giriş, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi ve Yabancı Dil.

2. yılında : İlk Yardım, ODY Uygulamalar, Konuşma Gelişimi, Atipik Çocuk Psikolojisi, İşitme Cihazları, Odiyometride İleri Test Yöntemleri, Hastane İdaresi, Veslibüler Sistem ve Test Yöntemleri, Çocuk Test Yöntemleri okutulmakta olup, ayrıca seçmeli dersler alınmaktadır.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlar “”Odyometri?  ön lisans diploması” ve “Odyometrist”  unvanı verilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek elemanları, Sağlık Bakanlığı, üniversiteler, Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı sağlık kuruluşlarıyla, özel hastanelerde, özel işitme testleri uygulayan merkezlerde görev yapabilirler.

Halen hastanelerde ve diğer ilgili kuruluşlarda odiyometrist kadrosu bulunmamaktadır. Yüksekokul mezunu elemanlar, sağlık teknisyeni (aslında teknikerlerdir) kadrolarında çalışmak durumunda kalmaktadır. Kadro sorununun çözülmesi beklenmektedir.

Kulak-Burun-Boğaz Kliniklerinin çoğunda, odiyometristin görevlerini, bir iki aylık kurslarla yetiştirilmiş ve bu servislerde deneyim kazanmış hemşireler yapmaktadır.

Odiyometri yeni gelişen bir daldır. Bu alanda yetişmiş elemanların artmasıyla, özellikle Kulak-Burun-Boğaz Servislerinde odiyometristlerin çalıştırılmasının yaygınlaşması beklenmektedir. Ayrıca, işitme engelliler okullarında da görev alabilirler.

Sağlığın her alanında olduğu gibi, bu alanda da yetişmiş bilgili elemanlara ihtiyaç vardır.

EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

Halen hastanelerde sağlık teknikerliği kadrosu bulunmadığından, mezunlar sağlık teknisyeni olarak göreve başlamaktadır.

Ön lisans mezunu bir sağlık teknisyeni göreve l0. derecenin 2. kademesinden başlamakta ve derecesine göre maaş almaktadır.

Odiyometristler asgari ücretin  yaklaşık  3 katı maaş almaktadır.

Bu miktar, çalışılan kuruma göre küçük de olsa bazı farklılıklar göstermektedir.

MESLEKTE İLERLEME

Odyometri? ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey

Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde,  Fizik,  İşitme Engelliler Öğretmenliği, ve Açıköğretim lisans proğramlarından İktisat- İşletme bölümüne de  dikey geçiş yapabilirler

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Mesleki Rehberlik Sunumları

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum