Anasayfa / Aile / Ne Zaman Çocuk Sahibi Olmalıyız

Ne Zaman Çocuk Sahibi Olmalıyız

Çocuk sahibi olmak için zamana ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunu ertelemek için bazı nedenlere ihtiyaç duyuyorsanız da bilin ki yalnız değilsiniz. Çocuk sahibi olmak için ne kadar beklemeniz gerektiği sorusu ise biraz hassas ve kişiden kişiye değişen bir cevaba sahip de olsa, unutmayın ki asıl önemli olan sizin kendinizi hazır hissetmenizdir.

İşte size çocuk sahibi olmak için neleri hazır etmiş olmanız gerekebileceği konusunda birkaç fikir:

Finansal durum

Bu, çocuk sahibi olmayı ertelemenin en büyük ve mantıklı sebebidir. Çocuk sahibi olmak demek, hayat boyu onun için harcama yapmak demektir ve bunlar genellikle küçük harcamalar olmayacaklardır.

Sabır

Daha olgun bir yaşta anne olduğunuzda, küçük şeyler için sinirlenmemesi gerektiğini artık biliyor olursunuz ve sabır, çocuk yetiştirmekte işinize yarayacak en önemli şeydir. Sabır sizi kontrol sahibi olan kişi yapar ve ebeveynlikte son derece önemli bir yetenektir.

Gençliğinizi kötü geçirdiğiniz hissini yaşamamak

20’li yaşlarınızın başında bir bebek sahibi olmak hayatınızı erkenden ve sonsuza dek değiştirecektir. 20’li yaşların doğal aşamaları olan gece gezmeleri, partiler ve yeni arkadaşlarla, yeni yerler keşfetmeler, hamile kaldığınız an sona erecektir ve zamanından önce alınan bu büyük karar, sizin gençliğinizi düşündükçe mutsuz olmanıza neden olur.

Doğru kişiyi bulmak

Genellikle toplum, erken yaşta evliliği destekler, erkenden evlenen insanlar, erken yaşta çocuk sahibi olurlar ve genellikle 45 yaşına bile gelmeden de boşanırlar! Eğer çocuk sahibi olmayı erteler ve acele etmezseniz, hayatınızı gerçekten de beraber geçirmek istediğiniz kişiyi bulup, onunla yuva kurma ihtimaliniz artar.

Ruhunuzun yolculuğunu tamamlamış olursunuz

İnsanın kendini tam olarak keşfedebilmesi zaman alır. Hayattan neler istediğini öğrenmek, zaman alan bir şeydir. İyi bir anne olabilmek için öncelikle kendinizi gerçekten tanımalı, isteklerinizi bilmeli, hedeflerinize yürümeli ve sonra çocuk sahibi olmalısınız.

Kariyer

İyi bir kariyer sahibi olabilmek için belirli bir zamanınız vardır. Çocuk sahibi olduğunuzda ise ilk yapmanız gereken şey, kariyerinizde bir geri adım atmak olacaktır. Önce kariyerinizi inşa edin,şirketinizi açın ya da markanızı oluşturun ve bunlardan sonra bir adım geri atarak, çocuk sahibi olun.

Seyahat

Fazla lükse kaçmadan, sadece birkaç eşya ile seyahat etme keyfini yaşayın. Değişik yerler görün ve kendinizden başka kimseden sorumlu olmamanın keyfini çıkartın.

Kendi evinizi almak

Tek odalı bir apartman dairesinde, bir çocuk büyütmek kimsenin hayalindeki hayat şekli değildir. Siz, yeni evlendiğiniz zaman, kendinizi toparlamaya ve evliliğinizi oturtmaya çalışırken, bir de çocuk sahibi olmamalısınız. Önce hayalinizdeki evi alın ve sonra bir çocuk sahibi olun.

Okulu bitirin

İçinde yaşadığımız dünyada, eğitim her zamankinden önemli. Hem bebek bakıp, hem de eğitiminizi başarılı bir şekilde sürdüremezsiniz. Bu nedenle, çocuk sahibi olmak için, önce okulunuzu bitirmelisiniz.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir