Anasayfa / Pedagoji / Nasıl Şımarık Bir Çocuk Yetiştirirsiniz

Nasıl Şımarık Bir Çocuk Yetiştirirsiniz

Eskiler çok kucağa almanın sarılıp öpmenin çocuğun şımarmasındaki en önemli sebep olduğunu söylerler.Çocuğa mesafeli davranıp uykuda öpmenin faydalarını anlatırlar. Oysaki şımarıklık sizin ona nasıl bir model olduğunuzla alakalıdır. Çocukların beyni sünger gibidir söylediğimiz ve yaptığımız her şeyi emer. Şımarık bir çocuğa sahip olmak isterseniz size birkaç öneri sunabiliriz.

Kötü örnek olun

Çocuklar sizi örnek alırlar. Eğer şımarık bir çocuk istiyorsanız onun önünde örnek davranışlarda bulunmayın.Teşekkür etmeyin, lütfen demeyin, trafik kurallarını ihlal edin ve başkalarının haklarına saygı göstermeyin.

Saygısız konuşun

Çocuklar onunla nasıl konuşursanız sizinle o tarz konuşurlar. Terbiyesiz olmasını istiyorsanız siz de ona karşı terbiyesiz olun.

Hiç umursamayın

Kendisini hayatta önemsiz hisseden çocuk şımarık ve terbiyesiz olacaktır. Etrafınızda olduğu zaman sizi sinir ettiğini ona hissettirin. Dikkat çekmeye çalıştıkça bu sefer de ona bu yüzden kızın.

Öğretmek yerine kendiniz yapın

Çocuğa sorumluluk vermek sabır ve emek ister. Eğer şımarık bir çocuk istiyorsanız ona sabırla göstermek yerine bütün işini siz yapın. Böylesi ikiniz için de daha kolay.

Hep şikâyet edin

Bardağın dolu kısmı yerine hep boş kısmını görün. Şükretmek yerine hep şikayet edin. Bütün şikâyetlerinizin merkezine sahip olamadıklarınızı koyup hep kendinize üzülürseniz çocuğunuz da şımarık,şikâyetçi ve isteyen biri olacaktır.

Ekonomik sorumluluk vermeyin

Çalışıp hak etmeden kazanılmayacağını göstermek yerine her şeyi önüne sunun. Çalışmadan kazanılacağını düşünüp sürekli isteyeceği için şımarık olacaktır.

Merhameti öğretmeyin

Çocuğunuzun bencil ve başkalarına karşı merhametsiz olmasını istiyorsanız, kendinden başka kimse için kılını bile kıpırdatmamasını öğretin. Gönüllü işler yapmayı, yaşlılara yardım etmeyi, toplu taşımada yer vermeyi öğretmeyin hatta örnek olmak istiyorsanız siz de kendinizden başkalarını düşünmeyin.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir