Anasayfa / Kişisel Gelişim / Mutlu Olmanın Formülü 6 Alışkanlıkta Gizli

Mutlu Olmanın Formülü 6 Alışkanlıkta Gizli

Yapılan araştırmalar mutluluğun formülünün aslında o kadar zor olmadığını göstermiştir. Buna göre bir insanın mutlu olması için 6 basit yöntem yeterli olmaktadır.Peki nedir insanı mutluluğa götüren bu 6 alışkanlık.

Daha erken yatın: ABDde bulunan Michigan Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre gecede 7 saat veya daha fazla uyuyanlar mutlu olmaya daha yatkın. Araştırmayı yürüten psikolojiprofesörü Norbert Schwarz, 6 saat veya daha az uyumak bazı kişilerde psikolojik, zihinsel ve duygusal olarak kötü etkilere yol açıyor? diyor.

Odaklanın: Harvard Üniversitesinden araştırmacı Matthew Killingsworth, İnsanlar bir şeylere odaklanmayı bıraktığında endişelendikleri konular hakkında düşünmeye daha yatkın diyor. Zihni meşgul tutmak olumsuz düşüncelere kapılmayı önlüyor.

Kahve için: Harvard Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre günde 2 veya daha fazla fincan kahve içen kadınların depresyona yakalanma riskleri diğerlerine göre yüzde 15 oranında daha az. 4 fincan bu oranın yüzde 20 olmasını sağlıyor.

İyi biri olun: California Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre birine teşekkür etmek veya iyi göründüğünü söylemek kişinin kendisinin de mutlu olmasını sağlıyor.

Yatağınızı Yapın: Mutluluk Projesi adlı kitabın yazarı Gretchen Rubin sabahları yatak toplamanın kişiyi birşey başardığı hissini vereceği için mutlu edeceğini söylüyor. Uzmanlar yatak toplamak gibi günlük basit işlerin mutlu ettiğini belirtiyor.

Acı yiyin: New York State Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre acı biber yemek beyinde endorfin salgılanmasına neden olduğu için kişiyi mutlu ediyor.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Mutluluğun Formülünü Hayatınıza Uygulayın

Mutluluk hepimizin hayatımızın ortak paydası olmasını istediğimiz bir duygudur.Ancak bu duyguyu yakalamak ve korumak konusunda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir