Anasayfa / Kişisel Gelişim / Mutlu Olduğunuzu Gösteren Doğru İşaretler

Mutlu Olduğunuzu Gösteren Doğru İşaretler

Birisi sokakta sizi durdurup mutlu olup olmadığınızı sorsa, cevabınız ne olur? Her gün, ruh halimizi etkileyen pek çok olay olur.

Bazıları mutluluğumuzu azaltır ve kendimizi kötü hissederiz. Ancak yapılan bir araştırmaya göre, insanlar artık kendilerini 5 sene önce olduğundan daha mutsuz hissediyor. Ancak bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek var ki o da mutluluk bir seçimdir. Peki neden mutluluğu seçmek zor olabiliyor? Cevap biraz şaşırtıcı: işaretleri fark ettiğimizde daha mutlu oluyoruz. Aslında mutluluğumuz, dış faktörlere bağlı değil.Daha fazla mutluluk için sadece işin parlak tarafına bakmanız lazım. Aşağıdaki maddelere göz atın ve gerçekten mutlu olup olmadığınıza karar verin.

Küçük sorunları dert etmiyorsunuz.

Tren kaçtı, kahve döküldü. Bunlar çok önemli sorunlar değil. Küçük aksaklıkları büyütmüyorsunuz çünkü önceliğiniz bunlar değil. Küçük, günlük olumsuzluklara takılmayan insanlar genel anlamda daha mutlu insanlardır. Mutlu insanlar, hayatın iniş çıkışları olduğu gerçeğini kabul ederler.

Aslında küçük şeylerin değerini biliyorsunuz.

Radyoda sevdiğiniz şarkıya rastlamak, kuşların ötüşünü duymak aslında bunlar çok güzel mutluluklar ve siz de bunun farkındasınız. Mutlu bir hayat için, küçük şeylere bile minnet duymak çok önemli. Sizi gülümseten küçük şeylere minnettarsanız, doğru yoldasınız demektir.

Başka insanların başarılarıyla gurur duyuyorsunuz.

Başkalarının başarısıyla mutlu olmayı biliyorsunuz. Başka insanların başarısını kutladığınızda, onların da sizin başarılarınızı kutladığınızı düşüneceksiniz.

Anda yaşamak sizin için çok önemli.

Mutlu insanlar, anda yaşar ve bu pozitiflik açısından çok iyidir. En mutlu insanlar, ana odaklanan insanlardır. Gerçekten mutlu olmak için, içinde bulunduğumuz ana odaklanmamız gereklidir. İnsanlar,anın tadını çıkarmayıp geçmişe ya da geleceğe odaklandıklarında giderek mutsuzlaşırlar.

Sağlıklı ilişkileriniz var.

Neşeli bir varoluş için, eşyalar değil insanlar gereklidir. Fiziksel ve duygusal yakınlık, genel mutluluk için çok önemlidir. Örneğin, yaşlılığın verdiği mutsuzluk için evlilik güzel bir çözümdür. Özellikle yaşınız ilerledikçe, genel mutluluğunuz için ilişkilerinizi güçlü tutmalısınız.

Bir şey sizi sinirlendirdiğinde nasıl sakinleşeceğinizi biliyorsunuz.

Stresi minimum düzeyde tutmak mutlu bir hayatın anahtarıdır. Gerçekten mutluysanız, zaten stresle başa çıkmanın yolunu bulmuşsunuz demektir. Mola vererek, meditasyon yaparak ya da olumlu düşünerek, beyninizdeki stresi azaltabilirsiniz.

Zenginlik hastalığına karşı aşınız var.

Mutlu insanlar, paranın mutluluk kaynağı olmadığını bilir. Hatta genel olarak stres kaynağı bile olabilir.Materyalin peşinde koşan insanlar, daha az tatminkar olur ve her gün daha olumsuz tavırlar içinde olur.

Sürekli bardağın dolu tarafına bakıyorsunuz.

Hayat size limon verdiğinde, limonata yapıyorsunuz. Gerçekten her şeyin olumlu tarafına bakarsanız, daha sağlıklı bir kalbe ve bağışıklık sistemine sahip olursunuz.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Sizi Mutlu Eden Bir Hayatın Alışkanlıkları

Sizlere hayatınızın kilit noktası olan ve sizi mutluluğa götüren şeyleri sıralayacağız. Bunlardan bir kaç tanesini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir