Anasayfa » Kişisel Gelişim » Mutlu Olabilmek, Düşündüğünüz Kadar Zor Değil

Mutlu Olabilmek, Düşündüğünüz Kadar Zor Değil

Psikiyatrist Christos Ballas, “Olduğundan daha mutlu olmak için ihtiyacın olan her şeye zaten sahipsin” diyor. Yapman gereken tek şey, onlardan nasıl faydalanacağını öğrenmek.Peki daha mutlu olabilmek için neler yapmalısınız, nasıl davranmalı nelere dikkat etmelisiniz.

Şükür En Önemli Yarardır

Günde birkaç dakikanı ayır ve seni son zamanlarda gülümseten şeyleri düşün. Evet, kulağa biraz kişisel gelişim kitaplarındaki cümleler gibi geliyor. Ancak Lyubomirsky’e göre işe yarıyor: “Hayatındaki hangi şeyler için minnettar olduğunu düşündüğünde ve cevapları bulduğunda, mutlu olmanda önemli rol oynayan küçük şeyleri aslında gözden kaçırdığını göreceksin.”

Kıyaslama Yapmayın

Mutlu insanlar, başka birinin başarısını kendi hayatı için bir ölçüt olarak kullanmak yerine, onun adına sevinir.Lyubomirsky, sürekli kendini diğerleriyle karşılaştırarak asla mutlu olamayacağını söylüyor. Daha az rekabetçi (ve daha çok mutlu) olmak için mücadeleyi bırakmalısın. Bu, hedeflerinden vazgeçmelisin demek değil! Sadece kendi kulvarında koşmayı öğrenmelisin.

İşinizi Sevin

Bir hastanenin temizlik görevlileriyle yapılmış olan ankette, işini “insanların hayatını daha iyi bir duruma getirmek” olarak tarif edenlerin, işine fazla değer vermeyenlere oranla daha fazla tatmin duygusu yaşadığı bulunmuş. Uzmanlar, yapmak için doğduğu işi yaptığına inananların daha çabuk ve uzun süreli mutlu olduğunu söylüyor. Eğer şu anki işin sana böyle hissettirmiyorsa, yaptığın çalışmaların ne gibi faydaları olduğunu, nelere katkıda bulunduğunu düşün. Ya da iş dışında yaptığın keyifli aktiviteleri, işin sayesinde yapabildiğini aklına getir.

Arkadaşlarınızı İyi Seçin

San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesi ve Harvard Tıp Fakültesi tarafından yapılmış olan bir çalışma,mutluluğun zincirleme bir şekilde insandan insana geçerek büyüdüğünü ortaya koyuyor. Sahip olduğun her mutlu arkadaş, senin de mutlu olma şansını ortalama olarak yüzde dokuz arttırıyor. Eğer mutluluk bulaşıcıysa, onu yakalamaya hazır olmak istemez misin?

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Mutlu Olmanın Formülü 6 Alışkanlıkta Gizli

Yapılan araştırmalar mutluluğun formülünün aslında o kadar zor olmadığını göstermiştir. Buna göre bir insanın mutlu …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: