Anasayfa / Kişisel Gelişim / Mutlu İnsanların Ortak Alışkanlıkları Nelerdir

Mutlu İnsanların Ortak Alışkanlıkları Nelerdir

Yapılan araştırmalarda kendilerini mutlu hisseden insanların ortak özellikleri değerlendirildi. Peki ne yapıyor bu mutlu insanlar? İşte mutlu insanların alışkanlıkları.

Parka Giderler

Araştırma, yeşil alanı daha fazla olan kentlerde yaşayanların insan yapısı binalardan bir kafeste yaşayanlardan daha mutlu olduğunu gösteriyor. Yeşil alanların verdiği ‘mutluluk sıçraması’ hissinin kişinin evlendiği gün hissettiği mutluluğun 3’te birine kadar ulaşabildiği belirtiliyor. Başka bir araştırmaya göre bir doğa parçası içinde sadece 5 dakika geçirmek bile kişinin özgüvenini artırıyor.

İskandinav Ülkelerinde Yaşar

BM ‘nin Dünya Mutluluk Raporu’na göre Danimarka dünyanın en mutlu ülkesi. Onu Norveç, İsviçre, Hollanda, İsveç ve Kanada izliyor.

Hygge’den Vazgeçmezler

Danca bir terim. Pek çok dilde bir karşılığı yok. Kimi zaman keyifle karıştırılıyor. Danimarkalıların uzun,karanlık,kasvetli kış gecelerine rağmen dünyanın en mutlu insanları olmalarını sağlayan, o. Kimi zaman samimiyet,şükran ve aileyi çağrıştıran kavramlarla tarif ediliyor.’365 gün süren bir yılbaşı gecesi’ diyenler var.Kişinin içinde bulunduğu ortama dair tam bir farkındalık içindeyken hissettiği dostluk, şefkat, tamlık ve huzur duygusu.

Hygge kimi zaman bir zaman diliminde ortaya çıkıyor: Bir haftasonu, bir sohbet, bir tatil,hayatın bir dönemi. Bazı insanlar, bazı kentler özellikle küçük şehirler, sevilen bir pub hatta belli bir kanepe bile onun ortaya çıkmasına vesile olabiliyor.

Sevdiği İşi Yapar

İşinde mutlu olan insanların hayatta da mutlu olmaları sürpriz değil. Ancak Gallup’unaraştırmasına göre,işini seven ve dört elle sarılanların yüzde 71’i kendini güçlü ve başarılı buluyor, işinden soğuyanlarda bu oran yüzde 42. Kendini güçlü ve başarılı bulan işsizlerin oranıysa yüzde 48. Başka bir deyişle, işsizler arasında kendini iyi hissedenlerin oranı, sevmediği bir işe takılıp kalanlardan daha yüksek.

Çiçek Koklar

Çiçek kokularının insan davranışlarının üzerindeki etkisinigösteren pek çok araştırma var. Çiçek kokulu odalarda kutluluk ve dostluk hisleri yükseliyor. Rutgers Universitesi araştırmacılarından Jeannette Haviland-Jones, “Çiçek kokuları sizimutlu edebilir, sosyal etkileşimi arttırır” diyor.

Toza Toprağa Bulanır

Britanya’da yapılan tıbbi araştırmalara göre toprakta bulunan ‘dost’ bakteriler, bağışıklık sistemini güçlendiriyor,beyinde serotonin salgısını artırıyor ve depresyondan kurtulmada yardımcı oluyor.

Egzersiz Yaparlar

Bunu duymak istemiyor olabilirsiniz, ancak korkacak bir şey yok. Egzersizden kast edilen kan ter içinde maraton koşmak değil. Orta yaşlı kadınlar üzerinde yapılan araştırmaya göre ‘orta düzeyde’egzersiz yapan kadınlar, egzersiz sonrasında sıkı egzersiz yapan kadınlardan daha mutlu, daha enerjik ve iyi hissediyor.

Kafaya Takmaz

Malesef bir de böyle araştırma var: Mutlu olmayı önemseyen kadınlar, bu kavramı pek de kafalarına takmayanlardan daha mutsuz ve depresif. Araştırma ekibinden Iris Mauss, “Mutlu olmaya çabalamak sizi mutsuz kılabilir. Görünüşe göre inat ve ısrarla mutluluk aramak, kişiyi özyıkıma götürüyor” diyor.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir