Anasayfa / Yaşam / Mutlu Bir Birlikteliğin Küçük Sırları

Mutlu Bir Birlikteliğin Küçük Sırları

Yapılan bir araştırmada 7 yıldır evli olan 123 çift ile yapılan anketler 9 yıl sonra tekrarlandığında, birlikte eğlenemeyen çiftlerin ilişkiden sıkıldıkları ve daha az tatmin oldukları görülmüş.

Önemli bulgulardan biri, ilişkinin monotonlaştığını veya sıkıldıklarını hissetmeye başlayan çiftlerin, daha da mutsuz ve tatminsiz olmaya ve birbirlerinden uzaklaşmaya başladıkları olmuş.

Hiç kavga etmeyen çiftlerin çok mutlu oldukları farz edilir, fakat bulgular mutlu evliliklerde kavgalar olabileceğini, ancak bunların saygı sınırını aşmadan halledilmesi gerektiğini gösteriyor. Bu tür zorlu sınavlardan geçmek aksine çiftleri yakınlaştırabilir. Bu zor zamanlarda çiftler aynı tarafta olduklarını, rutinin ideal bir şey olmadığını ve diğerinin olumlu yönlerini görebilirler. Daha önce yapılan araştırmalar birlikte zorlukları aşıp yeni deneyimler yaşayan çiftlerin daha tatminkar bir evlilik sürdürdüğü görülmüş.

Peki gerçek hayatta evliliğimizin heyecanını koruyarak nasıl dengeli ve mutlu bir birliktelik sürdürebiliriz. Aşağıda bunun için bir kaç çözüm önerisi derledik:

Haftada bir randevulaşın

Ben ve kocam bunu geçen yıl yapmaya başladık ve evliliğimizin şekli değişti. İşten eve bitkin gelen bir çift olarak evliliğimiz bir rutine dönüşmek üzereyken, randevulaşıp dışarı çıkmak ve yeni şeyler deneyimlemek bize yeniden heyecan ve eğlence kattı.

Düzenli olarak yeni şeyler deneyin

Her randevunuzda aynı şeyleri yapıp onu da rutinleştireyin. Birinde tiyatro diğerinde sinema bir diğerinde bara veya konsere veya sergiye gidin. Daha önce yapmadığınız şeyleri deneyimlemek hem stresten hem de sıkıntıdan kurtulmanızı sağlıycaktır

Eşinizin hayatına aktif olarak katılın

Yapıtığı şeylere, işine veya üzerinde uğraştığı konulara dahil olun ve onu da aynı şekilde hayatınıza dahil edin. Deneyimlerini birlikte paylaşıp, omuz omuza vermek rahatlamanızı ve çift olarak iyi hissetmenizi sağlıyacaktır. Aynı şekilde çocuklarla ilgili sorunlarla da birlikte göğüs germelisiniz.

Daha çok eğlenin

Bazen eğlenceli olmak veya ona ulaşıp hayatınızın parçası haline getirmek çok kolay olmayabilir. Espri anlayışınızı kaybetmeyin. Hayatınızı eğlenceli olabilecek kanallara kapatmayın ve her an büyük bir sorumluluk duygusu ve stresle hareket etmemeye özen gösterin.

Bu adımları takip etmek daha zevkli, az stresli ve tatminkar bir evliliği yaşamanızı sağlayabilir. Sizin ve eşinizin de çıkarına, değil mi?//hthayat

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Evliliğinize Renk Katacak Önemli İpuçları

Çaba harcamadan veya bazı ödünler vermeden mutlu bir evliliğiniz olamaz. Ev işleri, çocuklar veya günlük …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir