Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Mesleki Rehberlik » Mesleki Rehberlikte Sosyal Öğrenme ve İşe Uyum Kuramı

Mesleki Rehberlikte Sosyal Öğrenme ve İşe Uyum Kuramı

Sosyal Öğrenme Kuramı

Sosyal öğrenme kuramı, mevcut meslek gelişimi kuramlarının bütünleştirilmesi ve bunların uygulamaya daha etkin biçimde yansıtılması çabalarının bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. İki kısımdan oluşmaktadır.

Birinci kısım meslek seçiminin kaynağını, ikinci kısım ise meslek seçimi ile ilgili sorunlarla karşılaşan danışmanların neler yapabileceklerini açıklamaktadır. Kuram bütünü ile kısaca Meslek Danışmanlığında Öğrenme Kuramı olarak adlandırılmaktadır. (Kuzgun, 2006)

İşe Uyum Kuramı

Özellik faktör kuramı gibi bireysel nitelikler ile işlerin gereklerinin eleştirilmesine dayalı bir meslek seçimi kuramıdır. Bu kuram mesleki rehabilitasyon çalışmaları sırasında Lofquist ve Dawis tarafından geliştirilmiş olup daha sonra yaşam boyu kariyer danışmanlığı alanını kapsayacak kadar genişletilmiştir.

İşe uyum kuramında, birçok işler için ortak olan özelliklerin ani temel boyutların ölçülmesine daha fazla önem verilmektedir. Çünkü temel boyutların ölçülmesi daha kararlı sonuçlar vermektedir. Buna karşılık bu temel boyutları oluşturan öğeler, küçük davranış birimleri, duruma ve zaman göre değişiklik gösterdikleri için veriler daha az kararlı ve ölçüm varyansları daha dardır.Bu kuramda kişilik beceriler ve değerlerden oluşan bir yapı olarak tasarlanmaktadır. (Kuzgun, 2006)

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Bandura’ya Mesleki Gelişim ve Özellikleri

Bandura’nın geliştirmiş olduğu sosyal öğrenme kuramı eğitim psikolojisinde ve sosyal psikolojide oldukça sık kullanılan bir …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum