Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Mesleki Rehberlik » Mesleki Rehberlikte Değer Destekli Bütüncül Kariyer ve Yaşam Rolleri Modeli

Mesleki Rehberlikte Değer Destekli Bütüncül Kariyer ve Yaşam Rolleri Modeli

Brown (1996) günümüze kadar meslek seçimini yetenek ve ilgiler, yetkinlik algısı, öz kavramı ve öz saygı gibi kişilik özelliklerine dayandıran çeşitli kuramlar geliştirildiğini, değerlerin ise göz ardı edildiğini ileri sürerek değerlerin önemini öne çıkaran Kariyer ve Yaşam Rolleri Seçiminin ve Doyumun Değer Destekli Bütüncül Modeli adını verdiği bir görüş ortaya atmıştır.

Brown?a göre değerler kişiye halen ve gelecekte doyum sağlayacak durumlar ve durumlara erişmede çeşitli yollar olarak tanımlamaktadır.

Kişinin çok önem verdiği değerler davranışlarının en önemli belirleyicileridir. Bir karar verme durumunda birey seçeneklerin kendi değerleri ile ilgili yönleri hakkında bilgi sahibi olursa ve senekler arasında, her birini uygulamaya koymada yaşanacak güçlükler bakımından önemli fark olmazsa, birey en çok benimsediği değerlerine uygun olan seçeneğe yönelir. (Kuzgun, 2006)

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Gençlerin Mesleki Gelişimine Nasıl Destek Olunur

Çocuklarınızın yetişkinliğe adım atması sürecindeki en önemli öğelerden biri meslek seçimidir. Anne Babalar olarak çocuklarınızın …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum