Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Mesleki Rehberlik » Mesleki Rehberlik ve Super’in Benlik Kuramı

Mesleki Rehberlik ve Super’in Benlik Kuramı

Super’a göre bir kimse meslek seçmekle, o ana kadar geliştirmiş olduğu öz kavramını yani kendini algılayış biçimini uygulamaya koymuş olmaktadır. Meslek gelişimi şu basamaklara ayrılmaktadır.

Büyüme Dönemi: 14 yaşa kadar,Çocuk yetişkinlerin rollerini izler ve onlara benzeme arzusu ile birtakım mesleklere özenir. Bu tercihler özenti ve heveslerini yansıtır. Okula başlayınca yeteneklerini geliştirir, neler yapabileceği ve ne olmak istediğine ilişkin bir öz kavramı geliştirir. Meslekler ve çalışma yaşamı hakkında fikir edinir.

Araştırma Dönemi:14-18 yaş arasını kapsayan bu dönem yoğun bir araştırma ve inceleme dönemidir.Kişinin kendini çeşitli rollerde denediği, deneyimleri üzerinde düşündüğü, kazandığı becerilerle meslek arasında bağlantı kurduğu bir dönemdir. 20’li yaşlardan itibaren bir çalışma alanı kendisine belirlemektedir.

Yerleşme Dönemi: 25 ile 44 yaşlar arasında yerleşme kavramı, bir düzen kurma ve bunu devam ettirmeyi de beraberinde getirir. Uygun bir alan ve o alanda kararlı bir işin bulunması ile nitelendirilir.

Sürdürme Dönemi: Var olan işini geliştirme, sürdürme ve koruma dönemidir.

Çöküntü Dönemi: Bu dönemde insan beden gücünden çok tecrübelerinden yararlanır.İş temposu yavaşlar ve emekliliğe hazırlanır.

Super mesleki gelişim görevleri kavramını ileri sürmüştür. Mesleki gelişim görevleri yaşamın belli bir anında ortaya çıkan,iş etkinliklerine katılma ve buna hazırlanmada bireylerden beklenen bir dizi davranış kalıplarıdır:

  • Meslek tercihlerini billurlaştırma,
  • Bir meslek tercihi belirleme,
  • Bir meslek tercihini uygulamaya konma,
  • Bir meslekte karar kılma,
  • Durumu sağlamlaştırma ve meslekte ilerlemedir.

Meslek gelişimi ve meslek gelişimi görevleri kavramları doğal olarak meslek olgunluğu kavramını ortaya çıkarmıştır. Toplum belli yaşlardaki bireylerden belli bazı davranışları yapmasını beklemektedir.Birey kendisinden beklenen bu görevleri yaşına uygun olarak yerine getiriyorsa bu kişinin mesleki olgunluğunun yüksek olduğu söylenebilir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Meslek Seçimi ve Gelişimi İle İlgili Görüşler

Parsons’un öncülüğünü ettiği mesleki rehberlik çalışmalarında, psikologlar meslek seçimi olgusunu açıklamak için çeşitli kuramlar geliştirmişlerdir. …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum