Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Mesleki Rehberlik » Mesleki Gelişimde Sınıf Öğretmenin Dikkat Etmesi Gereken Unsurlar

Mesleki Gelişimde Sınıf Öğretmenin Dikkat Etmesi Gereken Unsurlar

Bu süreç içersinde sınıf öğretmeninin benimsemesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

1-Mesleki gelişimin bir süreç olduğu anlayışı dikkate alınarak çocuğun okulöncesi eğitim döneminde mesleki gelişim açısından kazandığı yeterlilikler değerlendirilmeli ve yeni kazanımlar bu yeterliliklerin üzerine inşa edilmelidir.  Kuşkusuz bu aşamada çocukta eksik ya da yanlış kazanımlar düzeltilmeli ya da tamamlanmalıdır.

2-Bu dönemde çocuğa yönelik uygulamalarda aileyi de kapsamına alan bir program izlenmelidir. Çocuğun mesleki gelişimini olumlu etkileyecek tutumlar izlenmesi için aile rehberliği de çok önemlidir.

3-Hedeflere ulaşılması için gerekli öğrenme yaşantıları ders programları ve ders dışı etkinlikler içine entegre edilmelidir.   

4-Mesleki gelişim görevlerinin başarılmasında, bu dönemde çocuğa daha fazla aktif olma fırsatı sağlayacak etkinlikler düzenlemesine çalışılmalıdır. Özellikle üst sınıflarda çocuk kendisi araştırmaya yöneltilmelidir.

5-Temel eğitim boyunca öğretmenin mesleki rehberlik açısından önemli bir görevi çocuğun gelişimini izlemesi ve onu tanımaya yönelik çalışmalarını sürdürmesitir.

6-Bu dönem boyunca çocuğa eğitim, iş ve meslek dünyası hakkında bilgi edinme, keşfetme ve tanıma fırsatları sağlanmalıdır.

7-Mesleki rehberlik çalışmaları meslek gelişimine yardımcı olarak düşünülmeli, meslek gelişimi de genel kişilik gelişimi ve benlik tasarımı oluşumu çerçevesinde ele alınmalıdır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Pdr mi ve Psikoloji mi Okumalıyım ?

Pdr mi Psikoloji mi okumalıyım sorusu sürekli öğrenci arkadaşlarımız tarafından sorulan ve sorgulanan bir konudur. …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum