Mesleğimiz PDR

Mesleğimiz PDR yani Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik. Üniversitelerin Eğitim Fakültesi bünyesinde bulunan bu bölümün kökeni dünya genelinde çok eskilere dayanır. Psikolojik dersler ve bu derslerin yanında verilen çoğunlukla öğretmen yetiştirmeye yönelik dersler, bölümün ders programını oluşturur. Ders programının içerisindeki dersler, hem eğlenceli hem de öğreticidir.

Psikolojik dersler sayesinde; insan kendisini ve çevresini daha iyi tanır, olaylara bilimsel yaklaşır. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü dinleyen, araştıran ve okuyan biri için okunması -yata yata geçmek-deyimi kadar olmasa da kolaydır. Bölümden mezun olanlar genellikle KPSS’ye girdikten sonra atanması birçok bölüme göre kolay olan Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda “rehber öğretmen”, “danışman öğretmen” sıfatlarıyla çalışmaya başlar.

Birçoğu kariyer hayallerinin peşinden koşmaz, kolayı seçer ya da aslında zaten herhangi bir hayalleri yoktur ve iş bulması diğer bölümlere nazaran kolay olduğu için bu bölümü seçmiştir ve bölümü bitirdikten sonra öğretmenlik mesleğine başlar. Geri kalan azınlık -ki bu azınlık benim de saygı duyduğum azınlıktır- başından beri öğretmen olma hayalleri olan ve kutsal meslek olan öğretmenlik mesleğinin hakkını gerçekten verecek kişilerdir ve onlar da hayallerinin yani öğretmenliğin peşinden koşup öğretmen olurlar, derslerde öğrendiklerini, hayat tecrübelerini öğrencilerine doğru şekilde aktararak mesleğin hakkını vermiş olurlar.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunu öğretmenlere yönelik eleştirilere özellikle son zamanlarda çok sık rastlar olduk. Bölüm öğrencisi olarak eleştirilerin çoğuna katılmakla birlikte azınlık olup bu mesleğin hakkını veren kesimi bir tarafa bırakıp ben de eleştirmekteyim. Kutsal meslek olan öğretmenliği sırf kolay yol diye seçen “sözde” öğretmenler kesinlikle mesleğin adını kirletmiş, öğrencilere katkı sağlayamamakla birlikte, öğrencileri yanlış yollara yönlendirmiştir. Öğretmenlik yan gelip yatılacak yer değildir, sistemi bozuk bir ülkede öğretmen olmak ne kadar kolay olsa da meslek bu mesleğe girmek kadar kolay değildir. Özveri ister, emek ister, sevgi ister, mesleğe saygı ister. Durum buyken zaten öğretmenlik mesleğinin herhangi bir ucundan tutamamış çoğunluk nasıl olur da eleştirilere haksızlık diyebilir? Zaten öğretmen olmakla azınlığın da adını kirleten–ki bence kirletemez- “sözde” öğretmenler bu eleştirilerin daha da fazlasını hak ediyor.

Peki bu insanlar kolaya kaçmasalardı kutsal meslek olan öğretmenlik yerine hangi iş sahalarında çalışabilirdi gibi bir soru mu canlandı gözünüzde? Bu soruya cevap vermeden önce hayalinde bu meslek olmayanlara bu bölümü seçmemelerini tavsiye ediyorum. Gelelim cevabı merak edilen sorumuza. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunu olan bir kişi kendisini doğru yönde geliştirdikten sonra hayallerine mutlaka kavuşur. Örneğin doğru seçilmiş bir yüksek lisans alanıyla büyük şirketlerce aranan üst düzey bir yönetici, alanında uzman kişilerden alacağı sertifikalarla; yaşam koçu, cinsellik terapisti, danışman, aile danışmanı, evlilik danışmanı, çocuk danışmanı, sporcu danışmanı, kariyer danışmanı vs. olabilirler. Daha sayamadığım bir sürü iş sahası da mevcuttur. Yani hedefleri olan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunu olan bir vatandaş bu hayallerin peşinden koşar ve kendisini geliştirse bu hayallere ulaşmak zor olmayacaktır.

Kaldı ki ne kadar zor olursa olsun kolay olana değil istediğinize ulaşana kadar durmayın, hayat felsefeniz bu olsun. Böylece hem kendinize hem de çevrenizdekilere yararlı olabilirsiniz. Merak ediyorsanız yukarıda saydığım iş seçeneklerinden-kendinizi geliştirdiğiniz taktirde- ciddi paralar da kazanabilirsiniz. Ama siz önce mutlu olmaya bakın. Yazımda bahsetmediğim ve öğretmenlik dışında yine KPSS puanıyla girebileceğiniz yerler var. Öğretmen olmak istemeyenlere bir başka önerim de bu mesleklerdir. Özet olarak mesleğimiz PDR’yi iyi tanıyalım.

Hayatımızı şekillendirecek olan bu bölüm size ve çevrenizdekilere eziyet olmasın. Evet şu an için garanti meslek “rehber öğretmenlik”; ancak hayalinizdeki meslek öğretmenlik değilse ve bu işe gerçekten gönül vermiyorsanız öğretmen olmayın. Kutsal mesleği olması gerektiği gibi layıkıyla yerine getiren azınlık, tekrar tekrar belirtmek istiyorum; sizlere ve mesleğinize inanılmaz saygı duyuyor, yetiştireceğiniz yeni nesillere sizin de yaptığınız gibi hayallerin peşinden koşmayı aşılamanızı umut ediyorum.

Hakkında ulasyesildag

08.11.1994 yılında avukat baba, memur annenin çocuğu olarak İstanbul/Üsküdar'da doğdum. 5 yaşına kadar İstanbul'da yaşadıktan sonra babamın memleketi olan Hatay'a taşındık. Okul öncesi, ilkögretim ve liseden mezun olduktan sonra 2013 yılında Lefke Avrupa Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünü kazandım ve hala okumaktayım.

İlginizi Çekebilir

“Pdr” Bölümü Olan Üniversitelerin Ücretleri Ne Kadar?

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünün Türkiye’de eğitimini veren vakıf üniversitelerinin ücretleri en çok merak edilen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir