Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » MEB Neden “Rehberlik Kursları” Düzenliyor?

MEB Neden “Rehberlik Kursları” Düzenliyor?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan “2015 Yılı Öğretmenlerin Hizmetiçi Eğitim Planı” içinde yer alan “Rehberlik Kursları” başlıklı eğitimlere ilişkin yaptığımız derlemede görüldüğü üzere Milli Eğitim Bakanlığı 2015 yılı içinde 10 adet “Rehberlik Kursu” düzenleme kararı almış olup yılın ilk döneminde Şubat ayı içinde planladığı 2 kursu gerçekleştirmiştir.

2015 Ekim ayı içinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından planlanan tarihleri belirlenmiş 7 tarihi belirlenmemiş 1 toplam 8 kurs yapılması planlanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Rehberlik Kurslarının gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği ise henüz netleşmemiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tarafından resmi bir açıklama yapılmadığı gibi bu konudaki belirsizlikler Pdr alan mensuplarını ciddi şekilde tedirgin etmekte ve Pdr alanın geleceği konusunda kaygılanmalarına neden olmaktadır.

Rehberlik Kursları Neden Açılıyor?

Bu yıl açılması planlanan rehberlik kurlarına ilişkin nedenlerin başında Dershanelerin kapatılması konusundaki çalışmalar yatmaktaydı.Dershanelerin kapatılması sürecinde dershanelerde çalışan öğretmenlerin MEB kadrosuna geçirilmesi söz konusu olacaktı. Bu kurslarında daha önce dershanede çalışmış dershanelerle sözleşme imzalamış sosyoloji ve felsefe mezunlarının rehberlik kadrolarına geçişini sağlamak amacıyla yapılmak istenmiştir.

Ancak dershanelerin kapatılması sürecinin yargı tarafından durdurulması sonrası rehberlik kurslarının akıbeti de tartışılmaya başlanmıştı. Yargı kararı sonrası öğretmenlerin durumunun sorulması üzerine Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından “Bu karar hem dershaneleri hemde öğretmenleri kapsamaktadır” demiştir. Yani dershaneler kapatılamıyorsa öğretmenlerde kadroya geçirilmeyecektir. demek istemektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı cephesinde bu gelişmeler yaşanırken şu anda MEB yetkilileri Rehberlik Kurslarının açılmayacağı yönünde bazı açıklamalar yapmakta -ancak bunlar resmi değildir- dır. Bu açıklamaları ile kursların açılmayacağı ifade edilmektedir.

Rehberlik kursları açılırsa bilinmelidir ki daha önce açıldığı gibi Pdr alan mensupları yine mağdur edilmiş olacaklardır.

Rehberlik kursları açılmadığı takdirde ise Pdr Alan mensupları bilmelidirler ki bu kursların iptali Milli Eğitim Bakanlığının Pdr alanına olan saygısından değil siyasi olarak dershanelerin kapatılamamasından kaynaklanmaktadır.

Pdr ve eğitim camiasına saygılarımla…

İdris GÜNDÜZALP

Uzm. Klinik Psikolog 

  1. 2015 Yılı MEB Rehberlik Kursları (Sadece Rehberlik Kursları)
  2. 2015 Yılı MEB Hizmet İçi Eğitim Planı (Tüm Eğitimler)

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum