Anasayfa / Psikiyatri / Manik Depresif Bozukluk Nedir ?

Manik Depresif Bozukluk Nedir ?

Bir insanın ayakları bulutlara takılmış, gökyüzünden dünyaya baktığını düşünün; coşkun ve mutluluktan uçuyor. İşte böyle bir durum “mani” halidir. Mani durumundaki insanlar kendilerini iyinin de iyisi, mutlunun da mutlusu hissederler.

Manik depresif hastalığı olan kişilerin duyguları çok değişkendir. O kadar ki, bulutlarda gezen ayaklar, güneşe değen saçlar yerin dibine çakılır. Mutluluktan uçan kişi, karaları bağlar, içine düştüğü kör kuyuda yitip gitmiş gibi olur.

Her yüz kişiden birinin bipolar hastalık yaşadığı göz önünde bulundurulduğunda büyük devlet adamlarının, ünlülerin, bilim insanlarının… kısacası herkesin, ayrım olmaksızın bu hastalığa yakalanabildiği unutulmamalıdır.

Mani halindeki birini kimse kontrol edemez. Kişiler kendilerini de kontrol edemez. Neşeleri, konuşkanlıkları, enerjileri, dikkatleri o kadar yükselir ki hiç bir şeye odaklanamazlar.

Mani halindeki bir insan kendi rutini dışına çıkar; az uyur, giyim tarzı değişir, herkesle sohbet eder, güler, neredeyse nefes almadan konuşur… bunlar kulağa hoş gelse de hiç biri sağlıklı değildir; aniden değişebilir ve üstelik aşırı uçtadır. Kişiye zarar verir. Beden bu yüksek hıza yetişemez ve bitkin hale gelir.

Mani hali tedavi edilebilir. İki ya da dört haftada kişiler kendilerini toparlar, rutinlerine dönerler. Çalışanlar iş hayatında hiç bir şey olmamış gibi kaldıkları yerden devam ederler.

Tedavi edilen kişiler bir daha mani haline girmeyebilirler. Bazı insanlar manik atakları daha sık yaşarken, bazıları depresif atakları daha sık yaşar. Yalnız, özellikle ülkemizde, kişiler depresyonda olduklarını ya hiç fark etmiyorlar ya da kabul etmiyorlar. Bu konuda dikkatli olmak gerekiyor. Farkındalık çok önemli.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir