Anasayfa » Özel Egitim » Lise de(Ortaöğretimde) Kaynaştırma Öğrencilerinin Durumu

Lise de(Ortaöğretimde) Kaynaştırma Öğrencilerinin Durumu

Kaynaştırma öğrencileri ile ilgili yaptığım değerlendirme sonucunda bu yıl okulumuzun 9.sınıfında okuyan öğrencimiz için BEP planı hazırlanması gerekmektedir.Bunun için yapılan çalışma neticesinde öğrencimize yaptığımız çalışmaları özetlemek isterim.Zira benim gibi lisede kaynaştırma öğrencisi olup daha önce bununla ilgili bir çalışma yapmamış olan öğrencilerimize faydası olacağını düşünmekteyim.

Öncelikle bu excel dosyasını indirin ve ilgili formları kendi öğrencinize ve öğretmenlerinize göre doldurun. Bep_Plani_Bos

Formu doldurduktan sonra bu formlardan öğrenci performans tablosu,uzun ve kısa dönemli amaçlar ve izleme çizelgesinin çıktısını alıp bunları öğretmenlere dağıtın. Her öğretmen kendi dersi ile ilgili BEP planı hazırlayacak olup önce öğrencinin performansını alacak,daha sonra uzun dönemli bir amaç ve onu gerçekleştirmek için kısa dönemli amaçlar belirleyecek ve bunları dağıttığınız bu formlara işleyecekler.Öğrenciyi sınav döneminde  de bu BEP planına göre sınava alacak ve notlarını buna göre girecektir.

Burada önemli bir nokta İngilizce dersi ile ilgili var.Yönetmelikte ingilizce dersi için dersin bir kısmı veya tamamından muaf tutulabilir deniyor ancak uygulamaya gelince ne e-okul buna izin veriyor nede bu dersin yerine geçecek uygulamayı belirlemede bir netlik var.Burada tavsiyem tüm derslerle ilgili bir uygulama yapmanız ve her ders için bep hazırlamanız.

Burada ki bir diğer husus kaynaştırma öğrencilerinin sınıf geçme durumu,burada da bu öğrenciler okuduğu sistem yada okulun sınıf geçme yönetmeliği neyi ifade ediyorsa,ne şekilde uygulanıyorsa sınıf geçmede buna tabi olduklarıdır.Yani öğrenci lise de lise sınıf geçme yönetmliğine tabidir ki sadece değerlendirme BEP planına göre yapılmak şartı ile.Örneğin öğrenciye bep hazırlandı sınav yapıldı ancak öğrenci yinede başarısız oldu.Bu durum ortaöğretim de ise sınıfta kalabilir,ilköğretim de ise kalmaz şeklindedir.

Öğrencinin mezuniyeti halinde ne olacak,o zamanda diğer öğrencilerden farklı değil bu öğrencilere de aynı diploma düzenlemesi yapılacaktır.Herhangi bir başka belgeye ihtiyaç yoktur.

Son olarak kaynaştırma uygulamaları ile sıkıntılar özellikle lisede çok olmakta tüm öğretmen arkadaşlarıma kolay gelsin… İdris Gündüzalp/Psikolojik Danışman

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Ergenlik Dönemi İle İlgili Çeşitli Dokümanlar

Ergenlerin Ruhsal Özellikleri  Ergenlik Nedir Ne Değildir  Ergenlik 1  Ergenlik 2  Ergenlik ve Bağlılık  Ergenler …

2 Yorumlar

  1. İngilizce dersi yönetmeliğe göre bir bölümü veya tamamından muaf olunabilen bir derstir eğer yapmak istersenizde şöyle olacak öğretmen yani ingilizce öğretmeni ders ve ünitelerine göre öğrencinin performansını belirleyecek -istediği ünite ve konuları atlayabilir- yani ne bilior ne bilmiyor ve dersin konularına performansı alındıktan sonra ünitelere göre kısa ve uzun dönemli amaçları belirlenerek uygulanacaktır.Eksik bıraktığım bir nokta varsa tekrar yardımcı olabilirim iyi çalışmalar

  2. Derya

    10. Sınıfta kaynaştırma bir ogrencim var. BEP plan orneklerine bakarken İngilizce dersi icin liseye yönelik bir ornege ulaşamadım. Nasıl bir plan oluşturacağımız da bilemedim zira ilk kez böyle bir şey yapacagım. Yardımınız dokunabilirse sevinirim

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: