Anasayfa / Aile / Kürtaj, Kadın Psikolojisini Nasıl Etkiler

Kürtaj, Kadın Psikolojisini Nasıl Etkiler

Annelik kavramının ne kadar kutsal olduğu tartışılmaz bir gerçek olmakla beraber bazen her hamilelik annelik ile sonuçlanmıyor. Kadınların isteyerek veya istemeyerek zaman zaman kürtaj olmak zorunda kaldığı bilinen bir gerçektir. Peki kürtaj kadın psikolojisini nasıl etkiliyor.

Karar Aşamasında Dış Etkenler

Karar aşamasında birçok neden kürtaj yaptırmaya etki edebiliyor.Bunlardan bir tanesi din ile ilgili baskılar. Bütün dinlerde baktığınızda kürtajın yasaklandığını, yapılmaması gereken bir şey olduğuyla ilgili öğretiler olduğunu görüyoruz.

Kürtajın Kadın Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

Dünyaya bebek getirme rolü daha çok kadına ait olduğu için, anne adayı ile bebek arasında ciddi bir bağ kuruluyor. Annelik rolüyle birlikte, yani ilk andan itibaren anne adayının karnında hormonal bir değişim oluyor, bu doğrultuda da bebekle ilgili bazı şeyleri hissetmeye başlıyor.

Sonraki Hamilelikler

Kürtaj sonrasında gerçekleşecek hamileliklerde, genellikle bir endişe oluyor, mesela “Daha önceden bir bebek olabilecekken bunu kendi isteğimizle son verdik, daha sonrasında olmayabilir mi?” gibi dini motifler de bu tabloya eklenebiliyor ya da “Allah bizi cezalandırır mı? Hani ilkini aldırdığımız gibi” bunlarla birlikte bazı endişe ve ikilemler içerisine girilebiliyor ve o dönem biraz daha sıkıntılı geçirilebiliyor.

Eşlerin Görevleri

Kürtaj konusunda anne adaylarının çok daha riskli sıkıntılar yaşadığını görüyoruz, çünkü annelik rolüyle babalık rolü birbirinden çok farklı. Annelik dediğimiz zaman bir duygudan, bir içgüdüden bahsediyoruz,ama babalık direk bir içgüdü değil, daha çok öğrenmeyle geliştirilebilecek bir duygu.

Kürtajın Etkileri Nasıl Aşılır

Kürtajla ilgili olarak toplumda öğrendiğimiz çok fazla motif var ve bu motifler de kürtaj konusunda bizim üzerimizde ciddi bir baskı oluşturuyor. Kürtaj yaptıran kadın daha sonra bir çocuk sahibi olamaz ya da kürtaj yaptırdıktan sonra başınıza mutlaka bir şey gelir gibi yanlış bilgiler psikolojik sıkıntıları çok fazla etkileyebiliyor.

Kürtajın Yaşı Nedir?

Son dönemlerde genellikle medyada ve yurtdışındaki kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre kürtaj yaşının çok alt yaşlara düştüğünü öğreniyoruz. Tabii cinsel özgürlükle birlikte, daha rahat birliktelikler yaşanabiliyor.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir