Anasayfa / Pedagoji / Küçük Yaşta Şiddet Görmek Psikolojik Sorunlara Yol Açıyor

Küçük Yaşta Şiddet Görmek Psikolojik Sorunlara Yol Açıyor

Kanadada 653 yetişkin üzerinde yapılan araştırmaya göre çocukluğunda dayak yiyenlerin, ileri yaşlarda davranış bozukluğu, alkol veya uyuşturucu bağımlılığı gibi sorunlarla karşılaşma riskinin yüzde 2 ve 7 oranında daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Kanadada uzmanlar, 653 yetişkin üzerinde çocuklukta maruz kaldıkları hafif bedensel cezaların (cinsel karakter içermeyen ve vücutta yaraya, morluğa sebep olmayan, iz bırakmayan tokat ve dayakların) etkisini araştırdılar. Sonuçta, çocukken dayak yiyenlerin ileride zihinsel patolojiler gösterme oranının yüzde 2 ila 7 daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Söz konusu çalışmada yer almayan, North Shore-Long Island Jewish Healt System Hastanesi çocuk psikiyatrisi bölüm başkanı Dr. Victor Fornori, Bu araştırma önemli çünkü çocukların eğitimi konusunda önemli bir merhale. Ortaya çıkan rakamlar (yüzde 2 ile 7) yüksek gibi görünmese de, bedensel cezaların ileri yaşlarda psikolojik sorunlara sebep olma riski taşıdığını açıkça gösteriyor diyor.

Daha önce yapılan araştırmalarda da, çocukluğunda anne babası tarafından dövülenlerin ileri yaşlarda daha saldırgan ve psikolojik sorunlara açık olduğu görülmüştü. Ancak bu vakalarda ağır şiddet söz konusu idi.Günümüzde 32 ülkede çocuklara uygulanan bedensel cezalar? yani dayak kanunen suç. Türkiye gibi, ABD ve Kanada da bu ülkelere dahil değil.

Şiddetin sıklığı, aile içi ilişkiler önemli

Aslında hafif fiziksel şiddetin bu kadar kesin bir sonuç ortaya koyacağını söylemek zor. Burada sadece şiddet değil, aile içi ortam, çocuğun duygusal yaşantısı gibi durumları da değerlendirmek gerekiyor. Alkol ve uyuşturucu bağımlılığına sadece hafif bedensel cezalara bağlamak yeterli değil bence.

Oran düşük olsa da sonuç anlamlı

Ortaya çıkan oranlar düşük olmasına rağmen oldukça anlamlı. Araştırmanın katılımcı sayısı artırılır ve sosyo-kültürel ve ekonomik bazı değişkenler kontrol edilirse bu oranlar daha yüksek çıkabilir. Her tür şiddet içinde psikolojik şiddeti de barındırır. Fiziksel şiddet de bunlardan biridir. Fiziksel şiddet iz bırakmayan türden olsa da psikolojik olarak dışlanmayı, ihmali, reddedilişi ve sevgisizliği ifade eder. Bir çocuk ya da ergen için asıl yıkıcı olan ve iz bırakan gördüğü şiddetin bu psikolojik boyutudur.

Şiddetin dozu hafif bile olsa bıraktığı yara ruhsal olarak ağır olabilir. Bundan dolayı çocukluk ve ergenlikte fiziksel şiddete maruz kalanların yetişinlik evrelerinde birtakım davranış, alkol ve madde sorunları yaşamaları şaşırtıcı değil. Türkiyede araştırma yapılsa ortaya çıkacak tablo oldukça vahim ve üzüntü verici olacaktır. Türkiyede çocuk ihmal ve istismarı oldukça yaygın bir konu. Nitekim Genç Hayat Vakfının bu yıl içinde yaptığı araştırma çocukların maruz kaldığı fiziksel şiddetin yüzde 75 olduğunu belirlerken bu sorunun oldukça yaygın olduğunu gösteriyor.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir