Anasayfa » Aile » Ergenlik » Kozmetik Ürünleri Ergenlik Dönemini Olumsuz Etkiliyor

Kozmetik Ürünleri Ergenlik Dönemini Olumsuz Etkiliyor

Kozmetik ürünler ve ambalajları, ergenlik ile büyümeyi olumsuz yönde etkiliyor.

Çevresel faktörler, hormon ve tarım içerikli ilaçlar, deterjanlar, boyalar, bazı kozmetik ürünler, ıslak mendiller, biberonlar, plastik içeren gıda ambalajları ile oyuncaklar gibi endokrin bozucuların ergenlik ile büyümeyi olumsuz etkilediği bildirildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Karagüzel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ergenlik yaşının kızlarda 9-11, erkeklerde ise 10-12 yaşlarında başladığını söyledi.

Karagüzel, ergenlik başlama yaşının erkene kaymasında ve tamamlanma süresinin uzamasında çevresel faktörlerin, özellikle endokrin bozucuların katkısı ile ilgili bulguların olduğunu kaydetti.//AA

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocukların Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanmalı

Çocukları yetişkinlerden ayıran en önemli özellik, devamlı bir büyüme ve gelişme içinde olmalarıdır.Herkes için önemli …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum