Anasayfa / Psikoloji / İş & Kariyer Psikolojisi / Kovulmanıza Neden Olacak 7 Alışkanlık

Kovulmanıza Neden Olacak 7 Alışkanlık

Çalışma hayatınızda birçok sorunla karşılaşabilirsiniz ama bazıları gerçekten sizi kovdurmaya yeter de artar bile. Peki nasıl mı gelin kovulmanıza neden bu yedi alışkanlığı beraber gözden geçirelim…

İşteyken internette sörf yapmak

İşinizi riske atabilecek en büyük yanlış, işteyken internette sörf yapmaktır. Pek çok iş yerinde, çalışanlarının bilgisayarlarından ne yaptıklarını görebilirsiniz. Yani, çalışıyor gibi görünseniz depatronunuz aslında sizin ne yaptığınızı bilir.

Yalan söylemek

Birkaç küçük yalandan zarar gelmeyeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hangi alanda çalışıyor olursanız olun yalan söylemek işinizden olmanıza neden olabilir.

Dedikodu yapmak

Bu hem kişisel hayatınızda hem de iş hayatınızda size zarar verebilecek bir alışkanlıktır. Patronların %40’ı, iş yerinde dedikodu yapan elemanlarını işten çıkartırlar.

İşi erteleme

Bu, kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülük ve işten kovulmanın ilk sebeplerinden biridir. Kendinizi daha disiplinli olmak için zorlayın ve işlerinizi bitirmek için son anı beklemeyin.

Negatif olmak

Negatif olmak ve sürekli asık bir suratla gezmek patronunuzun hoşuna gitmeyecektir. Üstelik negatiflik, yaratıcılığınızı da kötü yönde etkiler. Eğer son zamanlarda işinizden sık sık şikayet ediyorsanız belki de kendinize daha çok keyif alacağınız bir iş bulmanızın zamanı gelmiştir.

Katılımcı olmamak

Her iş yerinin kendine has kültürü, giyim şekli ve tarzı vardır. Çalıştığınız yerin bu özelliklerini bilmeniz, iş arkadaşlarınızla iyi geçinmeniz önemlidir.

İşe geç kalmak

İşe geç gelmek asla iyi bir fikir değildir. Bu, iş hayatınızda mutlaka size problem yaşatır. Üstelik bu hareketiniz, işe ve iş yerinize saygı duymadığınızı gösterir. Daima işe zamanında gelin.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

CV’nizde Bu Kelimeleri Asla Kullanmayın

ABD’de yapılan bir araştırma, özgeçmiş hazırlarken klişe sözcüklerden uzak durmanın gerekliliğine değiniyor. Özgeçmişinizde bu sözcükleri …

2 Yorumlar

  1. Toprak Sergen

    İş yerindeki davranışlarımıza dikkat etmemiz lazım tabiki ama esas önemli olan bence patronları adice tutumlarının bir son bulmasıdır

  2. Çok güzel sırallamışsınız da altına bi de işverenin davranışlarını yazsaydınız. Mesela maaşı zamanında ödememe, mobbing, yetersiz maaş, kötü çalışma koşulları, yasa dışı toplam çalışma saatleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir