Anasayfa » Psikoloji » Korktuğunuzu Söylemek Korkunuzu Azaltıyor

Korktuğunuzu Söylemek Korkunuzu Azaltıyor

Korkmak insan hayatının en temel duygularından biridir. Ancak korkunuzu aşabilmek o kadar da zor değildir. Bu alanda kişilerin korkularını ifade edebilmelerinin yaşadıkları duyguya ne kadar etki ettiğini araştıran bir grup araştırmacı bu tezi doğrulamıştır. Yapılan psikoloji deneyi ile korkularını ifade eden kişilerin korkularını daha çabuk yenebildikleri gözlemlenmiştir.

Korktuğunuzu Söylemek Korkunuzu Azaltıyor

Kaliforniya Üniversitesi(UCLA), Los Angeles, psikoloji bölümünün yaptığı yeni araştırmaya göre, o an korkunuzla yüzleşip  duygularınızı ifade edebilirseniz, etkisini azaltabiliyorsunuz. Psikologlar örümcekten korkan 88 insan üzerinde bir deney yaptı. Üstü açık bir kabın içindeki tarantulaya yavaş yavaş dokunmaya çalışmaları söylendi. Dört farklı gruba ayrılan katılımcılardan, ilk gruba tarantulayı gördüklerinde ne hissettiklerini ve reaksiyonlarını ifade etmeleri söylendi. İlk gruptakiler böylece ” Bu çirkin ve korkunç örümcekten tırsıyorum, korkuyorum.” gibi ifadelerle hislerini dışa vurdular.

Kaliforniya Üniversite’ sinden profesör Michelle Craske, herkesin farklı tepkiler gösterdiğini görmenin ve duyguların değişebileceğini görmenin oldukça enteresan olduğunu söyledi. İkinci grupta, tarantulayı tehdit olarak görmemeye çalışmaları belirtildi. Bu gruptakilere de , “Bu küçük örümcek beni incitemez, korkmuyorum ondan” gibi, cümleler sarf etti. Bu zaten hepimizin bildiği genel yaklaşım.Üçüncü grupta ise sübjeler (denekler)  tecrübeleriyle alakasız şeyler söylerken, dördüncü gruptakilere hiç bir şey belirtilmedi sadece tarantulayla yalnız bırakıldı.

Bütün katılımcılara bir hafta sonra tekrar tarantulaya yaklaşmaları ve mümkünse dokunmaları belirtildi. Araştırmacılar sübjelerdeki psikolojik değişimi ellerinin ne kadar terlediğine göre değerlendirdi. Araştırmacılar ilk grubun diğer gruplara göre daha fazla ilerleme kaydettiğini gördü. Bu gruptakiler tarantulaya daha fazla yaklaşabildi ve daha az terledi. Ayrıca duygusal olarak daha az etkilendiler.

Araştırma Psychological Science jurnalinde yayınlandı. Böylece korkuyu açık açık belirtmenin , oldukça etkili olduğu görüldü. Beyindeki ventrolateral prefrontal korteksin  sağ tarafının, duyguların ve hislerin oluştuğu ve düzenlendiği bölge olduğu belirtiliyor. Beynin bu bölgesinin gizemini halen koruduğu, bu ikisinin nasıl birlikte çalışabildiği anlaşılabilmiş değil. Ayrıca, beynin bu bölgesi,önemli durumlarda basitçe duygularımızı  kontrol etmemizi sağlıyor.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Antidepresan Kullanmak Otizm Riskini Arttırıyor

Hamilelik döneminde antidepresan kullanmanın otizm riskini arttırdığı son yapılan çalışma ile kanıtlanmıştır. Montreal Üniversitesinde yapılan bu …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum