Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Konsantrasyonuzu Arttırabilmek İçin Öneriler

Konsantrasyonuzu Arttırabilmek İçin Öneriler

Odaklanma (konsantrasyon) dikkati istenilen yöne verebilme becerisidir. Bir süre bir  konuya odaklanma becerisi herkeste vardır. Bu süre, kişiden kişiye, konudan konuya ve  zaman içinde değişir. Sonsuz değildir, ancak odaklanma becerisini pratik yaparak arttırmak  mümkündür.

Konsantrasyon güçlüğü bir konuya ya da işe odaklanamama, anlatılanı anlayamama, öğrenilenleri ya da yaşananları hatırlayamama ve dalgınlıkla kendini gösteren ve içinde bulunduğunuz koşullara göre dönem dönem şiddetini arttırabilen zihinsel ve ruhsal bir süreçtir. Konsantrasyon güçlüğünün hiperaktivite, travma depresyon, kaygı gibi fiziksel ya da ruhsal nedenleri olabilir.

Daha İyi Odaklanabilmek için Öneriler 

Düşüncelere daldığınızı fark ettiğinizde DURUN! Ve tekrar odaklanın. Neyi düşündüğünüzü, niye düşündüğünüzü düşünmekle zaman kaybetmeyin. Düşünmemeye çalışmayın. Yalnızca durup kaldığınız yere dönün.

?At gözlüğü? taktığınızı düşünün ve yalnızca bir şeyle ilgilenin. İlginiz dağılırsa durup tekrar aynı noktaya dönün.

Kaygılarınıza gün içinde 15 dakikalık özel zamanlar ayırın. Günde bir veya birkaç kez daha önceden sizin belirlediğiniz zamanlarda kaygılarınızı serbest bırakın. Onları yoğun bir şekilde düşünün. Yapmanız gereken şeyler varsa not edin. Süre dolunca da kaygılanmayı bırakıp hoşunuza giden bir şeyle ilgilenin. Gün içinde kaygılandığınızda bu kaygıları bir sonraki kaygı zamanına erteleyin. Gerekirse ertelemeden önce unutmamak için not alın.

Ders çalışırken belirli aralıklarla mola vermeyi unutmayın. Ancak bu molaların çok uzun ya da çok kısa olmamasına dikkat edin. Ders çalışma sürelerinin arasında başka şeyler yapın. Hoşlandığınız zihinsel ve özellikle fiziksel faaliyetlere zaman ayırın.

Odaklanmanız gereken şeyi neden yapıyor olduğunuzu kendinize hatırlatın. Amaç ve hedefleriniz net olsun. Çalışma saatlerinizi artırdıkça, hedeflerinize ulaştıkça kendinizi ödüllendirin.

Dinlerken, çalışırken, öğrenirken AKTİF olun. Kendinize sorular sorun, grafikler,özetler yapın.Pasif bir şekilde dinleyip, okuyup bunların aklınızda kalmasını beklemeyin.

Bir iş sırasında konsantrasyonunuzun bozulduğunu hissederseniz, ayağa kalkıp biraz yürüyün,derin nefes alın, odayı havalandırın ve tekrar işinizin başına dönün.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Kadınların Hafızası Daha Güçlü

ABD’deki Cornell Üniversitesi’nden Qi Wang ve ekibinin yaptığı araştırma, kadınların erkeklerden daha güçlü olduğu bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir