Anasayfa / Kişisel Gelişim / Kokular Ruh Halinizi Değiştiriyor

Kokular Ruh Halinizi Değiştiriyor

Bazı kokular varki ruh halinizde beklemediğiniz değişiklikler yaratan işte bazı öneriler…

ÇEKİCİ HİSSETMEK İÇİN TARÇIN KOKLAYIN

Koku eksperlerine göre tarçın koklamak, beyninize kısa yoldan güçlü ve kendinizi ateşli hissedebileceğiniz sinyaller yolluyor. Baharatlı parfümlerin çoğu bu yüzden tarçın esansı içeriyor. Hoşlandığınız erkeğe karşı harekete geçmek istediğiniz bir gece; bu tatlı koku sayesinde modunuzu yükseltebilirsiniz.

PARTİYE GİDERKEN ÇİÇEK GÖTÜRÜN

Biliminsanlarına göre; çiçekli kokular, kutlamalarla ilgili bir çağrışım yapıyor. Dolayısıyla otomatik olarak dışa dönük olmanız için sizi harekete geçiriyor. Bir ev partisine giderken, bir buket çiçek götürün. Hem sizin, hem de ev sahibinin modunun yükseldiğini göreceksiniz.

ZİHİN AÇMAK İÇİN BİBERİYE KOKUSU

En yeni araştırmalara göre; biberiye bitkisi, hafızayı güçlendiriyor. Biberiyeden bir nefes içinize çektiğinizde,kan dolaşımınız harekete geçiyor ve zihniniz açılıyor. Böylece konsantrasyonunuz yükseliyor.Bir işe başlamadan önce bu keskin esansı koklayabilirsiniz.

POZİTİF DUYGULAR İÇİN GÜNEŞ YAĞI

Bazı kokular, beynin duygularla ilgili bölgelerine hitap ediyor. Bu yüzden güneş yağı kokusu gibi yaz mevsimini çağrıştıran bir koku, aklınıza havuz kenarında tembellik ettiğiniz saatleri getirecek. Beyninize pozitif sinyal gönderecek.

ELMA VE SALATALIK SAKİNLEŞTİRİR

Elma ve salatalık gibi taze kokular; sinirlerinizi yatıştırırken, dağılan dikkatinizi de toplamanızı sağlıyor. İşte olduğunuz günlerde elinizin altında; elma, salatalık gibi yatıştırıcı kokuya sahip meyve ve sebzeler bulundurun. Kendinizi aşırı stresli hissettiğiniz anlarda, bu kokular kurtarıcınız olacak.

MUTLULUK KAYNAĞI SEVGİLİNİN TİŞÖRTÜ

Kulağa absürt geliyor olabilir ancak araştırmalar gösteriyor ki; erkek terindeki hormonlar, kadınların tansiyonunu yükseltiyor ve kalp atışlarını hızlandırıyor. Hele ki içinize çektiğiniz kokunun sahibinin sevdiğiniz adam olduğu düşünülürse… Bu esans, kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlıyor.//cosmopolitan

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

İyimser ve Kötümser İnsanlar Arasındaki Farklar

İyimserler (optimist) potansiyellerini maksimize ederlerken, kötümserler (pesimist) bastırırlar. İyimserlerle kötümserler arasındaki şu 5 ayırt edici …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir