Anasayfa » Yaşam » Koca Bebek Sendromu Yaşıyoruz

Koca Bebek Sendromu Yaşıyoruz

Son yıllarda sayıları artan daimi ergenlerin kanatlanıp yuvadan uçamamalarının ardındaki ekonomik,sosyal ve kültürel nedenleri,istatistiksel veriler ışığında bu gençlerin tüm dünyadaki dağılımlarını ve neden erkeklerin kızlara oranla daha fazla aileleriyle yaşamayı seçtiklerini araştırdık.

Sayılarla Koca Bebek Sendromu

İtalya’da 25 ila 35 yaş arası erkeklerin yarısından fazlası anneleriyle yaşıyor. Onlara “Mammoni” (ana kuzusu) deniyor.

İngiltere’de bir gıda şirketi adına yapılan araştırma, 20-40 yaş arası her üç erkekten birinin hala ailesiyle yaşadığını ortaya koydu. Aynı yaş grubundaki kadınların beşte biri ailesiyle yaşıyor.

Ulusal İstatistik Ofisi 2008 yıl itibariyla İngiltere’de 1,8 milyon genç erkek ve 1,1 milyon genç kadının hala aileleriyle yaşadığını vurguluyor.

Sırbistan’da yapılan bir araştırma 30’lu ve 40’lı yaşlardaki Sırp gençlerin büyük bölümünün ekonomik sorunlar ve işsizlik sebebiyle ebeveynleriyle oturduğunu ortaya koyuyor.

Portekiz’de 18-30 yaş arası gençlerin yüzde 78’i aileleriyle yaşıyor. İspanya’da bu oran yüzde 65, Fransa ve Almanya’da yüzde 53. ABD’de ise yüzde 43.

Baba evinde yaşayan ünlüler

35 yaşındaki ünlü popçu Burcu Güneş Balmumcu’daki dört katlı evinde annesi ve köpeğiyle birlikte yaşıyor. Güneş, ev büyük olduğu için ikisinin de özgür alanlarının bulunduğunu söylüyor.

27 yaşındaki ünlü oyuncu Naz Elmas Şaşkınbakkal’da annesiyle birlikte yaşıyor.

Evlenene kadar ailesiyle yaşayan Çağla Şikel dünya evine girdiğinde 28 yaşındaydı.

Annesine aşırı bağlı olduğu bilinen 26 yaşındaki manken ve sunucu Şebnem Schaefer, hala onunla yaşıyor.

Avatar filminde Neytiri karakterini canlandıran 32 yaşındaki Zoe Saldana annesiyle yaşamanın çok keyifli olduğunu vurguluyor.

Tüm dünyada ve Türkiye’de bir sosyal fenomen halini alan “Koca Bebek Sendromu” neden nasıl ortaya çıktı?

Erkekler annelerinin ilgisinden vazgeçemiyor

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ferhunde Özbay, ayrı eve çıkmanın birçok fedakarlık gerektirdiğini söylüyor. “Günümüzde kiralar, gençler için çok pahalı. ÜStelik evler kötü semtlerde ve koşullarda. Ayrıca ayrı ev açmak; kışın Uludağ’a bile gidememek, yazın Barselona’dan Bozcaada’dan vazgeçmeki, hatta haftada bir gün arkadaşlarlar çıkamamak anlamına gelebilir.

Kızlar bence özgür ruhlu ve cesur ama erkeklerin bu konudaki toplumsal sorumluluklarının daha ağır olduğunu da unutmamak gerekir. Tabii erkek çocukların annelerinin bakım hizmetlerinden vazgeçmeleri de zor! Sonuç olarak Türkiye’de insanların çoğu evlenip aile oluyor. Biz toplum olarak yalnız yaşamayı tanımıyoruz. Bence yalnız yaşayanlara şanssız, zavallı olarak bakmanın altında değişimi kabul edememek yatıyor.”

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Amerika Psikiyatri Derneği; “400” Ruh ve Sinir Hastalığı Var

Gün geçmiyor ki, yeni bir ruhsal hastalık icat edilmesin. Gün geçmiyor ki, yeni bir terapi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir