Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Eğitsel Rehberlik / Klasik Koşullanma Yoluyla Öğrenmenin Sınıf Ortamına Uygulanışı

Klasik Koşullanma Yoluyla Öğrenmenin Sınıf Ortamına Uygulanışı

Davranışçı yaklaşıma göre önemli olan öğrenme yaşantılarının ürünüdür.Davranışçılar öğrenmeyi mekanik bir süreç olarak ele alıp objektifliği ön planda tutmuşlardır.Onlar, insan zihnini bir kara kutuya benzetir ve kara kutunun içinde ne olup bittiğiyle değil de kara kutuya girenler ve kara kutudan çıkanlarla ilgilenirler.Çünkü çıktılar objektiftir, gözlenebilir ve ölçülebilirler. Girdiler ve çıktılar ayarlanabilir,düzenlenebilir ve kontrol edilebilir. İnsanın duyuları değil dışarıya yansıyan yanları önemlidir.

Ünlü Rus fizyoloğu Ivan PAVLOV? un önerdiği koşullanma teorisi basit fakat çok yaygın bir öğrenme türünün bütün dünyada yankılanan bir açıklaması olmuştur. Pavlov’ ?n çalışması deneysel olarak incelenen ilk koşullanma türü olduğu için ?klasik koşullanma? adını almıştır.

Genellikle hayvanlar üzerinde yapılan ve öğrenmeyi basit anlamda koşullanma olarak açıklayan davranışçı ilkelerin sınıf uygulamalarına getireceği katkı korku şartlanması ve tutum şartlanması açısından incelenebilir.

Bir çok çocuk okulda meydana gelen olumsuz davranışlar karşısında okula karşı olumsuz tutum geliştirebilirler veya bunun tersi olabilir. Bir çok çocuk, okulda yaptığı olumsuz davranışlar karşısında aldığı cezalardan ve ?eğer bir kez daha yaparsan daha ağır ceza alacaksın? sözlerine dayanarak artık okula gitmek istemediklerini belirtmektedirler.

Bununla birlikte dikkat edildiğinde okula ve öğretmene karşı olumlu tutum aynı zamanda öğrencinin başarısını en çok etkileyen temel faktördür. Sınıf ortamında olumlu davranışlara koşullanan öğrenci, başarılı olmak ve ödül elde etmek için daha çok çalışır.

Klasik koşullanma teorisi, aynı zamanda okul durumunda olumsuz tutum geliştiren öğrencilerin bu tutumlarının söndürülmesinde de etkili olabilir. Olumsuz tutumların söndürülmesinde yine olumlu davranışların ödüllendirilmesi rol oynayacaktır. Olumsuz tutumların ihmal edilmesi ödüllendirilen olumlu davranışların olumsuz tutumların yerine konması belirli bir zaman sonra bu olumsuz tutumların yok olmasını sağlayacaktır diye düşünülebilir.

Bir çok bilgi ve davranış uyarıcı ile doğru davranış bitiştirilerek öğrenilir

  • Türkçe kelimelerin yabancı dil karşılıkları bu yolla öğrenilir. Önce yabancı dilde bir kelime verilir ve hemen arkasından kelimenin Türkçe karşılığı verilir ve iki kelime bitiştirilir.
  • Yeni konuşmaya başlayan bir çocuğa nesnelerin isimlerini öğretmede bitişiklik gereklidir. Nesnelerin isimlerinin öğretiminde önce nesne gösterilir arkasından nesnenin ismi söylenir.
  • Tarih derslerinde olaylar ile oluştuğu tarihler, noktadan sonra büyük harfin gelmesi,kişinin işi bittiği zaman kalemi kapayarak koyması, belli tanımların uygun kavramlarla bitiştirilmesi bu konuda verilebilecek diğer örneklerdir.
  • Öğrenmede bitişiklikle birlikte tekrar da önemlidir. Tekrar öğrenilen şeyin kalıcı olmasını sağlar.Özellikle becerilerin öğretiminde tekrar oldukça fazla kullanılır.
  • Klasik koşullanma ilkeleri özellikle duyuşsal özelliklerin kazanılmasında önemli rol oynamaktadırlar. Aşırı kaygı, korku ve endişeler klasik şartlanma yolu ile meydana gelir ve silinmesi de oldukça zordur. Ancak okullarda ilgi, olumlu tutum ve benlik tasarımları, akademik güven ve diğer olumlu davranışlar da bu yolla oluşabilir.

Bu durumda öğretmenleri aşağıdaki hususlara dikkat etmesi önerilir:

  • Öğretmen çocukları çok iyi tanımalı ve özelliklerini iyi tespit etmelidir.
  • Çocukların ihtiyaçlarını tanımalıdır.
  • Çocukların ilgi ve yeteneklerinin çok iyi analiz etmelidir.
  • Bu özellikleri iyi tespit edebilen öğrencilerin; hoşlandıkları, ilgileri, yetenekleri ile okul ortamları ilişkilendirilerek olumlu tutumlar geliştirmeleri sağlanabilir. Yine bu özelliklerin tespiti ile korkuları, kaygıları ve bunlar gibi olumsuz durumlar da sönme yoluyla giderilebilir. Buna örnek ise ?bir öğretmenin matematiği sevmeyen bir kız öğrencisi ile ip atlayarak ve atlama adedini saydırarak toplama işlemini sevdirmesi ? verilebilir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Lider Öğretmen Disiplin Sorunlarını Nasıl Çözer

Bugün bir çok kamu ve özel okulda disiplin sorunları yaşanmaktadır. Bu sorunların çözülmesinde çeşitli yaklaşımlar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir