Anasayfa » Kişisel Gelişim » Kişisel Gelişim İçin Öneriler

Kişisel Gelişim İçin Öneriler

Kişisel gelişim nedir?, Pek çok insan hayatı otomatik pilottaymış gibi yaşar. Daha önceden programlanmış görevlerini hiç bir sorgulama yapmadan kabullenir ve uygular. Okula gider, iyi notlar alır, üniversiteye gider, iş bulur, aile kurar, ev alır ve yaşlanıp çalışamayacağı zaman elinde yeterli para olması için dua eder.Fakat hayatınızı illa bu şekilde yaşamak zorunda değilsiniz. Kendi yolunuzu çizmek ve hayatınızı farklı şekilde yaşamak elinizde.

Kişisel gelişim çok geniş bir konudur ve sizin bir kişi olarak gelişiminizi sağlayan her şeyi barındırabilir. Siz, daha önceki kişiliğinizden biraz bile daha iyi olduğunuzda hayat şartlarınız ve hayatınız gelişmeye devam eder.

Her birimiz kendine özgü kişiler olduğumuz için de gelişimimizin yolları çeşitlilik gösterir. Aşağıda ise size en çok fayda sağlayacağını tahmin ettiğimiz önerilerimizi bulacaksınız.

Bir şeyleri erteleme huyunuzdan vazgeçin ve buna bugün başlayın

Sebebini bilmesek de bir iş için ne kadar beklersek, o kadar düşük bir ihtimalle harekete geçeriz. Bu, insanın doğasında vardır. Zaman geçtikçe, yapmamız gerekenler, gözümüzde, önemlerini yitirirler. Acelelik hissi ise sizin işinizi yapmanızı ve başarıya ulaşmanızı sağlar.Eğer yapmanız gereken şey önemliyse, onu hemen yapın.

İşleri üstesinden gelinebilir hale sokun

Bazen büyük hedefler ve projeler gözünüzü korkutabilir. Büyük bir işiniz olduğunda bunu küçük parçalara ayırarak kendinize bir ”yapılacaklar’’ listesi oluşturun. Büyük planınızı küçük projeler halinde, adım adım ilerletmek çok daha kolay olacaktır.

Okuyun, okuyun, okuyun

Başarılı olmanın en iyi yolu, başarılı insanların yaptıklarını yapmaktır. Hata yapmak tabii ki kaçınılmazdır ve hatalardan da bir şeyler öğrenirsiniz ama başkalarının nasıl başarılı olduklarını okumak, konular hakkında bilgi sahibi olmak başarı sürecinizi hızlandıracaktır.

Değişime açık olun

Dünyamız sürekli gelişiyor ve değişiyor. Değişim ise insanoğlunu zorlayan bir şeydir çünkü bizleri güvenli bölgemizden çıkmaya iter ve biz insanlar güvenli bölgemizde kalmayı tercih ederiz. Fakat, dünya siz olmasanız da ilerlemeye devam edecek.O zaman yapmanız gereken, değişime açık olmak ve sürekli yeni şeyler öğrenmektir. Üstelik, değişim iyi bir şeydir. Bir şeyler değişiyor olmasaydı bizler hala elektriksiz bir şekilde mağaralarda yaşıyor olurduk.

Sorumluluk sahibi olun

Hayatınızda kötü giden şeylerin sorumluluğunu alın. Gerçekle yüzleşmek zor olsa da, hayatınızın bulunduğu noktadan sadece siz sorumlusunuz.Başkalarını suçlamayı bırakın ve kurban rolünden sıyrılın. Hayatınızda olan her kötü şeyi değiştirmek sizin elinizde.

Hedeflerinizi belirleyin, kendinizi istediğiniz yerde hayal edin

Hayattaki gerçek amacınızı bulun ve bu amacınıza ulaştığınızı hayal edin. Gözlerinizi kapayın ve hedefinize ulaşmanın sizi nasıl hissettireceğini düşünün. Bu hayal etme işini her gün yapın. İnanmanın gücünü hafife almayın.

Kendinizi zorlayın

Her zaman kendinizi zorlayın. Çünkü, kendinizi geliştirmenizin yolu zorluktan geçer.Hedeflerinizi, sizi zorlayacak şeylerden seçin. Limitlerinizi zorlayın ve yeni alanlar keşfedin, korktuğunuz şeyleri yapın.

Tutkularınızı takip edin
Birçoğumuz maalesef sadece paranın peşiden gidiyoruz ama unutmamalıyız ki para, tek başına, mutluluk getirmez. Kalbinizi dinleyin ve tutkulu olduğunuz şeyi yapın. Sevdiğiniz işi yapmak size asla çalıştığınızı hissettirmez.

Hiçbir şeyin sizi durdurmasına izin vermeyin

Kişisel gelişim maceranızda inişler ve çıkışlar, duraksamalar ve hızlanmalar olacaktır. Bu gibi anlarda asla şüpheye düşmeyin. Ne kadar zor şeylerle karşılaşırsanız karşılaşın sizi durdurmalarına asla izin vermeyin.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Huzura Kavuşmanızı Sağlayacak Alışkanlıklar

Stresli yaşam tarzı, yorgunluk, uykusuzluk, kötü aile ve arkadaş ilişkileri ve kafanızda kurup düşündüğünüz birçok …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir