Anasayfa / Aile / Kekemelikten Her Zaman Korkmayın

Kekemelikten Her Zaman Korkmayın

Kekemelik, konuşurken takılma gibi durumlar çocuk geliştikçe daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Genellikle 3-5 yaş aralığında bu problemler görülebilir. Telaş edilecek bir durum yok. Konuşma zorluğu zaman içinde kendiliğinden düzelir.

Bu durumun geçmesinde anne babanın tutumları çok önemli. Anne-babalar çocuklarındaki konuşma zorluğunu fark ettiklerinde telaşlanıyor ve çocuğun söyleyemediği kelimeleri düzeltmeye çalışıyor. Bu durum çocuğu heyecanlandırır, telaşlandırır. Hatta zamanla konuşmamayı bile tercih edebilir. O yüzden üstüne gitmeyin.

Ne yapmalı

Akıcı konuşma bozukluğu daha sonraki dönemlerde de sürüyorsa bir uzmana danışmanızda fayda var. Böylece çocuğun konuşmasını bozan aşırı heyecanı giderebilirsiniz. Konuşmanın akıcılığındaki bu bozukluğa karşın konuşması gerektiğini belirtin. Kendini ifade etmesini destekleyin. Çocuğunuzun tedavisi için konuşma terapistleriyle birlikte çalışmak, rahatsızlığından hızlıca kurtulmasını sağlayacaktır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Yorum Var

  1. defne

    Ben daha önceden size bir soru sormuştum sizde sanırım meslek liselerinin üniversiteye daha düşük puanla girdiğini söylemiştiniz o soruyu bulamıyorum o yüzden tekrar sordum bunun bir aslı astarı var mı ben bir anadolu lisesine gidiyorum ama geç başladım arkadaşlarım tanışıp kaynaşmışlar aralarına girip rahatsız etmemek için yalnız kalıyorum ben anadolu lisesinde kalsam mı daha iyi yoksa meslek lisesine geçiş yapsam mı( bu arada her meslek lisesi oluyor mu?yoksa sadece sağlık mı?)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir