Anasayfa / Psikoloji / Yas ve Yas Sürecindeki Birine Yardım Etmek için Öneriler

Yas ve Yas Sürecindeki Birine Yardım Etmek için Öneriler

Bazen uyku ve iştahtaki bozulmalar, kaybettiğiniz kişi ile ilgili aklınızdan çıkaramadığınız düşünceler,üzüntü ve umutsuzluk sizin için baş etmeyi çok zorlaştırabilir. Bazen bu acıya son vermek için yaşamınıza son vermeyi düşünebilirsiniz.

Bazen de hissettiğinizin tam tersi, çok neşeli ve uygunsuz davranıyor olmak sizi rahatsız edebilir.Ayrıca, bir kayıp sizin için geçmişteki bazı kayıpları ve zor anıları da canlandırıyorsa, baş etmek çok güçleşebilir. Bu durumlarda bir uzmandan yardım almak gerekir.

Yas Sürecindeki bir Tanıdığınıza Yardım Etmek için Öneriler

Tanıdığınız birisinin bir kayıp yaşaması da sizin için zor bir dönem olabilir. Kayıplar,insanın ne diyeceğini bilemediği, verecek tesellisinin olmadığını düşündüğü, herkesi üzgün ve çaresiz hissettiren durumlardır. Durum ne olursa olsun, sadece ?yanında olmanız? bile kayıp yaşayan yakınınıza iyi gelebilir.

  • Korku, rahatsızlık ve belirsizlik yaşıyor olsanız da ondan uzaklaşmayın. Cenazede yanında olun, sonrasında arayın, mektup yazın. Desteğinizi çekmeyin.
  • ?Yapabileceğim bir şey varsa…? demeyin. Bunu siz düşünün ve yapın.
  • Kayıp hakkında konuşulurken konuyu değiştirmeye çalışmayın ve onu yargılamayın. İyi bir dinleyici olun. Kendisi özellikle bunu yapmamanızı söylemediği sürece, kayıp hakkında açık açık konuşun. İlgili olduğunuzu gösterin ve benzer bir durum yaşadıysanız kendi duygularınızı paylaşın ama ?nasıl hissettiğini biliyorum? demekten kaçının.
  • Yaşadığı kaybın olumlu sonuçlarından bahsetmeyin. Onun yaşadıklarını kendinizin ya da başkalarınınkiyle karşılaştırmayın.
  • Yardımınızı reddetmesini kişisel bir saldırı olarak algılayıp kızmayın.
  • Sabırlı olun, yasını istediği kadar yaşamasına izin verin.
  • Kendisine iyi bakmasına yardımcı olun. Fiziksel ihtiyaçlarını ve normal aktivitelere dönüşünü ihmal etmesine izin vermeyin.

Kayıp yaşamımızın kaçınılmaz ve zor bir parçası. Ancak zaman, sabır ve destekle yas sürecini kendimiz,insanlar ve yaşam hakkında yeni bir bakış açısı kazanarak tamamlayabiliriz. Bu süreç sizin için çok zorlayıcı oluyorsa ve sağlığınızı çok etkiliyorsa bir uzmandan yardım almayı düşünebilirsiniz.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Cinsel Yaşamın En Çok Merak Edilen Soruları

Cinsellik hakkında en çok merak edilen sorulan ve yanıtları. Cinsellik hakkında pek çok soruyu merak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir