Anasayfa / Psikoloji / Karşınızdaki Kişiyi Kolay İkna Etmenin Yolları

Karşınızdaki Kişiyi Kolay İkna Etmenin Yolları

Her insanın iyi ve kötü huyları vardır elbette. Siz de karşınızdaki kişinin bazı davranışlarına tahammül edemiyor ya da başarılı olması için bu davranışlarından kurtulması gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Bu özel hayatınız için de iş hayatınız için de geçerli olabilir. Örneğin çocuğunuzun ders çalışma alışkanlığını kazanmasını, ofisteki bir elemanınızın daha verimli çalışmasını ya da eşinizin bazı kötü alışkanlıklarından vazgeçmesini istiyor olabilirsiniz.

Peki, karşınızdaki kişinin kötü alışkanlıklarından vazgeçmesini ya da iyi alışkanlıklar edinmesini onun kalbini kırmadan nasıl sağlayabilirsiniz?

İşte bu noktada size yardımcı olabilecek bazı önerilerimiz var…

Kusurunu söylemeden önce övün

Karşınızdaki kişinin mutlaka sevmediğiniz bir huyu vardır. Ona bunu kırmadan söylemek istiyorsanız sözünüze önce samimi bir takdirle başlayın. İnsan kusurunun söylenmesine ancak övüldükten sonra tahammül edebilir. Böylece tamamen gözden çıkarılmadığını düşünür ve rahatlar. O zaman kusurunu düzeltecek gücü kendisinde bulabilir.

Hatasını direkt söylemeyin ima edin

Kaş yapayım derken, göz çıkarmak istemiyorsanız bir hatasını gördüğünüzde direkt olarak söylemeyin, dolaylı yoldan anlatmayı deneyin.

Önce kendi hatalarınızdan bahsedin

Kendi hatalarınızdan bahsetmeniz, onun da kendi hatalarını kabul etmesini kolaylaştırır. Bu yüzden onun kalbini kırmayı ya da kafasında olumsuz düşünceler yer etmesini istemiyorsanız hatasını söylemeden önce kendinizinkilerden bahsedin.

Emir verir gibi konuşmayın

Herhengi bir şeyi mutlaka yapması gerekiyorsa bile doğrudan emirler yağdırmak yerine yapması gerektiğini ona hissettirin.

En ufak başarısını bile takdir edin

Gördüğünüz en küçük bir yeteneğini ve başarısını bile samimiyetle takdir edin. Emin olunbu takdir cümleleri onun büyük başarılara doğru yönelmesine önemli ölçüde katkı sağlar. Unutmayın, böyle davranılmasına sizin de ihtiyacınız var.

Değer verin

Ona herhangi bir davranış ya da yeteneğinden dolayı saygı duyduğunuzu hissettirirseniz, sizin açınızdan onu idare etmek son derece kolaylaşır. Bu muamele onu öyle sevindirir ki, layık görüldüğü şekilde karşılık vermek ister. Ona öyle bir değer verin ki, o değere gerçekten sahip olmak istesin.

Olumsuz yaklaşmayın, teşvik edin

Beceriksiz ve yeteneksiz olduğunu kime söylerseniz söyleyin, bu onun bütün gelişme, başarılı olma ümit ve arzusunu kırar. Bu yüzden böyle davranak iyi yapmış olduğunuz düşüncesinden bir an önce uzaklaşın. Bunun tam tersini yapın. Yapılacak işin zor değil kolay olduğunu söyleyerek onu teşvik edin. Yapamadıklarını dile getirmeden önce yapabildiklerini söyleyin.

Onun yeteneğine güvendiğinizi hissettirin. O zaman daha iyi olmak için elinden geleni yapacaktır. Ona eksikliklerini kolayca geliştirebileceğini, hatalarını kolayca düzeltebileceğini söyleyin. Yapması gereken işlerin zor olmadığını hissettirin. Ne kendi işinizi, ne de onun işini zorlaştırmayın. Daima cesaret aşılayın.

Yapması gerektiği şeyi sevdirin

Eğer bir şey yapması gerekiyorsa ya da siz yapılmasını istiyorsanız önce o işi karşınızdakine sevdirin. Böylece hem zevk alark yapmış olur hem de istediğiniz iş hallolmuş olur.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

İletişiminizi Güçlendirecek Beş Temel Öneri

Konu iletişim olunca, çoğumuz yanlış anlaşıldığımızı düşünmeye meyillidir. İletişim kopukluğu olduğu zaman, anlamadığı için alıcıya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir