Anasayfa » Psikiyatri » Karşı Gelme Bozukluğu ve Belirtileri

Karşı Gelme Bozukluğu ve Belirtileri

Özellikle çocuklar ve ergen gençlerde yaygın olsa da her yaşta görülebilir.Meydan okuma itaatsizlik ve savunma duyguları öne çıkar.

Anne, baba ve öğretmenlere karşı fikir ayrımları konuşarak üste çıkma ve meydan okuma durumları yaşanır. Bu davranış 6 aydan fazla sürerse bu yerleşmiş bir hastalık halini almıştır.

İşbirliği yapamayan karşı gelen otorite sorunu olan çocuklar muhalif,düşman,rahatsız edicidir ve günlük aktiviteleri bozar.Bu çocuk ve gençler aynı zamanda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu,öğrenme güçlüğü, duygudurum bozuklukları (depresyon gibi) ve anksiyete bozuklukları gibi diğer davranışsal sorunlara da sahiptir.

Belirtileri

Tekrarlanan öfke nöbetleri,
Yetişkinlerle aşırı tartışmalar,
Aktif istekler ve kurallara uymama,
Kasten başkalarını üzme ve rahatsız etme,
Hataları için başkalarını suçlama,
Sıkça öfke patlamaları,
Kindarlık ve intikam eğilimi,
Küfür ve müstehcen bir üslup,
Nefret.

Nedenleri

Biyolojik,genetik ve çevresel faktörler neden olabilir.Beynin bazı bölgelerindeki kusurlar,ailedeki genetik benzer rahatsızlıklar, madde bağımlılığı kötü aile iletişimi gibi nedenleri vardır.

Tedavisi

Psikoterapi mümkündür. Çocuğun becerileri ve alışkanlıkları terapide psikiyatrist uzmanlarla görüşülür. Etkin bir davranış geliştirme uygulanır. İfade ve tepkiler kontrol edilir. Depresyon ve DEHB ilaçları da tedavide verilebilir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklarınızı Sınırlar Koyarak Yetiştirin

Çocuklarınızı yetiştirirken; “Onunla arkadaş olun, ona açık olun, isteklerine saygı duyun, onu önemseyin vb. gibi …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum