Anasayfa / Psikoloji / Karen Horney?in Kişilik Kuramı

Karen Horney?in Kişilik Kuramı

Horney?e göre insanın yaşamında iki temel eğilim kişiliğin yönelticisi, belirleyicisidir. Bunlar; güven duygusu ve doyumdur. Ayrıca çocuklukta da güven duygusunun önemi vardır. İnsanların temel amaçlarının tehlikeden uzak ve emniyet içinde bir hayat sürmek olduğunu savunur.

Her birey endişelerini ve korkularını yenmek amacıyla faaliyette bulunur. Kendilerini endişelendiren ve korkuya düşüren şeylerle baş edebilmek için bireyler bazı davranış kalıpları (taktikler) geliştirirler. Bu taktikler bireyi sinirsel gerilimlerden kurtarmayı amaçlar ve sosyal ilişkilerini yönlendirir. Bu taktikler üç ana gruba ayrılabilir ve şöyle özetlenebilir;

1.İnsanlara yaklaşmak onlara sevgi ve yakınlık duymak suretiyle endişe ve korkuları  gideren taktikler.

2.İnsanlardan uzak durmak, onlara karışmamak ve bağımsız biçimde hareket ederek  endişe ve korkulardan sıyrılma taktikleri.

3.İnsanlara karşı gelmek, onlarla mücadeleye girmek, güçlü olduğunu diğer insanlara  kabul ettirmek suretiyle endişe ve korkulardan sıyrılma taktikleri.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Psikoloji Nedir, Alt Dalları Nelerdir ?

Psikoloji; en genel tanımı ile insan ve hayvan davranışlarını inceleyen bilimin adıdır.Psikoloji çalışma alanı çok geniş …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir