Anasayfa » Pedagoji » Kahvaltı Yapmak Zihinsel Gelişimi Olumlu Etkiliyor

Kahvaltı Yapmak Zihinsel Gelişimi Olumlu Etkiliyor

ABD’nin Pennsylvania Üniversitesi’nden bilimadamları, Çin’de 6 yaşındaki  1269 çocuğun IQ seviyesini ve düzenli kahvaltı yapıp yapmadıklarını inceledi. Kahvaltı yapmayan çocukların, her zaman ya da çoğu zaman kahvaltı  yapanlara göre, konuşma becerisinin 5,58, başarı düzeyinin 2,50 ve IQ seviyesinin  4,6 puan düşük olduğu görüldü.

Araştırmaya imza atanlardan Cianghong Liu, çocukluk döneminin beslenme  alışkanlığı ve yaşam tarzının belirlenmeye başladığı kritik bir dönem olduğunu ve  uzun vadede sağlığı etkilediğini vurguladı.

6 yaşında çocuğun bilişsel becerisinin hızla geliştiğini belirten  bilimadamları, kahvaltının beslenme ve sosyal etkilerinin önemli rol oynadığına,  gece aç kaldıktan sonra kahvaltının beyin için ”benzin” niteliği taşıdığına  dikkati çekti.

Kahvaltıda ebeveynlerle iletişimin de beynin gelişimini etkilediğini,  sohbetler sayesinde çocuğun kelime haznesi, genel kültürü ve anlama gücünün  geliştiği kaydedildi.

Konuya ilişkin makale, ”Science Daily” dergisinin internet sitesinde  yayımlandı.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir