Anasayfa / Aile / Cinsel Yaşam / Kadınları Cinsel Yaşamdan Soğutan Erkekler Tipleri

Kadınları Cinsel Yaşamdan Soğutan Erkekler Tipleri

Cinsel birliktelik çiftlerin mutluluğu için en büyük öğelerden biri olup bu birlikteliğin doğru ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için her iki tarafında bazı şeylere dikkat etmelidir. Peki nedir bu öğelerden kadınları cinsellikten soğuktan nedenler;

Bakımsızlık

Erkek çok içki veya sigara içerse, kötü, hatta dayanılmaz bir koku yayarsa, hijyenik temizliğine eskisi kadar önem vermezse kadın bundan rahatsızlık duyabiliyor, zamanla ona dokunmak ve seks yapmak istemiyor.

Baskıcılık

Kadının da erkeğin de ayrı bir dünyası var. Eğer erkek kendi dünya algısını baskı kurarak kadına kabul ettirmeye çabalarsa sonunda iki dünya çarpışıyor. Erkeğin, kadının doğasını anlayışla karşılamasının yanında, herkesin kendi hikayesi olduğunu ve dünyayı farklı algıladığını kabul etmesi gerekiyor. Baskı sürerse, kadın kesinlikle psikolojik tepkisini ortaya koyuyor ve zamanla soğuyabiliyor.

Acelecilik

Kadınlar, cinsellik başta olmak üzere birçok konuda erkeğin aceleci tavırlarından rahatsız oluyor. Oysa unutmamak gerekir ki ilişki, iki birey arasında yaşanan gerekli sabrı ve saygıyı gerektiren bir süreç.Aceleyle karar veren, kendine odaklı ve acele ile cinsellik yaşayan bir erkek, bir süre sonra kadında dengesiz bir ruh haline neden olabiliyor.

Aşırı Kıskançlık

Kadına karşı aşırı sahiplenici ve kıskanç tavırlar göstermek belki ilk başlarda iyi bir etki bırakabilir. Ancak erkeğin aşırı müdahaleci tavırları eğer duygusal şiddete dönüşmüşse, kadında olumsuz bir algıya neden olabiliyor.

Bencillik

Bencillik bir insani ihtiyaç. Ancak aşırı bencillik, her olgunun merkezine kendini yerleştirme davranışı sıkıntı veren bir tutum olarak kabul ediliyor. Hele ki kadın gibi doğuştan ilgi odağı olma isteğine sahip,duygusallığın hakim olduğu bir karakter varken, erkeğin kendini zorla merkeze yerleştirme isteği sonunda olumsuzlukları beraberinde getirebiliyor.

Özensizlik

Flört dönemlerinde erkeğin kadına karşı gösterdiği nazik, ılıman ve sevecen tavırların değişmesi, kadına karşı eskisi gibi ilgi ve özen göstermemesi, kadını kaybetmenin kestirme yolu gibidir. Her şeyde olduğu gibi ilişkilerde de istikrar önemli. İlişkinin süresi ne olursa olsun, erkek de kadın da karşılıklı ilgiyi ve saygıyı canlı tutmak zorunda.

Monotonluk

Uzun süre cinsellikten uzak kalmak cinsel isteği azaltabiliyor. Cinsel ilişki hep aynı, durağan ve fanteziden yoksun ise çift zamanla birbirinden uzaklaşabiliyor. Bu nedenle erkekler istemeseler bile eşlerine dokunmalı ve erotik masaj yapmalı. Bu ille de seks yapacakları anlamına gelmiyor ama kadının soğumasını önlüyor.

Israrcı Olmak

Evlilikte ya da ilişkide anlaşmazlık varsa cinsel sorunu da beraberinde getirebiliyor. Özellikle kadının istemediği davranışlarda ısrar etmek, kadını öfkelendiriyor ve öfkeli kadın zamanla eşinden soğuyabiliyor.

Performansa Odaklanma

Cinsellik, ruh, beden ve zihin üçgeninde yaşanılan bir süreç. Seksi sadece penisin vajinaya girmesi ile sınırlamak yanlıştır. Sevgi ve güven duygularının paylaşımı çiftleri birbirine daha çok yaklaştırıyor.

Duyarsızlık

Kadınlar vücutlarının nasıl göründüğüne çok önem veriyor. Vücutlarını beğenmeyen kadınlar partnerlerinin bakış açısını kendi gözleriymiş gibi algılıyor. Bu nedenle erkek arzuladığını partnerine hissettiremediğinde,kadın zamanla özgüvenini yitiriyor ve cinsellikten soğuyor.

Peki Ne Yapılmalı

Cinsel isteksizliği çözmek için yapılacak ilk şey cinsel sorunu olduğu gibi kabullenmek. Partnerler yargılayıcı, suçlayıcı olmadan bu sorunu konuşabilmeli, cinsel isteksizliği çiftin ortak bir sorunu olarak ele almalı ve birlikte çözüm yolları aramalı. Bireysel çabalar sonuç vermiyorsa ve mesele tıbbi bir duruma bağlıysa konunun uzmanına, psikolojik sorunlara bağlıysa bir cinsel terapiste başvurulmalı. Tabii bu süreçte önemli olan konulardan biri de çiftin tedaviye birlikte katılması. Cinsellik, insanın yaşamdan zevk almasını sağlayan en büyük gereksinim. Ayrıca bireylerin aldığı haz ve zevkin yanı sıra nesillerinin devamlılığı açısından da oldukça önemli.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Beynin Yarısı Cinsel Çekicilikle Uğraşıyor

Yaklaşık 1.5 kilogram olan beynimiz cinsellikle ilgili organlarımız içinde en büyük olanıdır. Aynı zamanda cinsel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir