Anasayfa / Genel / Kadınlarda Adet Dönemi

Kadınlarda Adet Dönemi

Adet Döngüsü, genç kızlığa adım atışın önemli göstergesi olup ortalama 13 yaşta başlar. Boyda uzama kilo alma, tüylenme, memelerde büyüme vs. değişimler vücudun üremeye hazır hale gelmesinin belirtileridir.Üreme ile ilgili olaylar beyin tarafından kontrol edilir.

Beyin ve üreme organları arasındaki haberleşme, hormonlar tarafından sağlanır.Bu hormonlar her ay rahmin iç tabakasını vitaminle ve besinlerle doldurarak kalınlaştırıp yumuşatır.Yumurtalıkta doğuştan bulunan binlerce yumurta hücresinden bir tanesini büyütür.Yumurta yeterince olgunlaşıp yumurtalığın dışına atılır.Tüp yumurta hücresini rahme gönderir.

Eğer gönderilen yumurta hücresi erkek tohum hücresi ile birleşmezse rahmin iç tabakasının hazırlıkları boşa gider.Bu hazırlananlar dışarı atılır.Bu olaya adet görme, regli, renkli olmak, ay başı, ay hali veya hastalanma denir. Bir adetin başlangıcından, bir sonraki adetin başlangıcına kadar geçen süreye adet dönemi denir.(ortalama 28 gündür, 21-35 gün arasında değişebilir) Başlayan bir adet 4-7 gün sürer ve belli miktarda (bir çay bardağı) kan kaybedilir.

Kadınlar adet gördükleri sürece hamile kalabilirler.Ancak erken yaşta evlenen bazı kadınlar adet görseler bile hamile kalamayabilirler ya da hamile kalsalar bile düşük yapabilirler. Bunun nedeni bu kişilerin vücut yapılarının yeterince gelişmemiş olmasıdır.

Adet kanaması döneminde cinsel ilişki hijyenik yönden sakıncalar taşımaktadır. Kadın kendisini bu dönemde yeterince iyi ve rahat hissetmediğinden ilişki ertelenmelidir. Kadın cinsel organlarının, iç çamaşırlarının ve kullanılan pedlerin temiz olması gereklidir.

Bazı kadınlar adet öncesi dönemde ve adet sırasında gerginlik, sinirlilik, ağrılı kanama olabilir. Adet dönemi sırasında banyo yapmanın hiçbir sakıncası yoktur.( kanama miktarını etkilemez.)

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuk Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Psikolojik danışma hizmetleri içinde çocuk bakıcı seçmekte ailelere verilen desteklerden biridir.Peki çocuk bakıcısı nasıl seçmelisiniz. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir