Anasayfa / Kişisel Gelişim / Kadınlar Daha Çok Empati Kurabiliyor

Kadınlar Daha Çok Empati Kurabiliyor

Başkasının duygularını, içinde bulunduğu durumu ya da davranış nedenlerini anlamak ve içselleştirmek olan empatinin en fazla orta yaşta kurulduğu belirlendi.

ABD’deki Michigan Üniversitesi’nden Sara Konrath ve ekibinin yaptığı araştırmalara, 18-90 yaşındaki 75 binden fazla Amerikalı katıldı. Araştırmacılar, en gençler ve en yaşlıların, en az empati kurabilenler olduğunu gördü.

Ne kadar kullanılırsa o kadar büyüyor

Araştırmalarda, en fazla empatinin 50’li yaşların sonu ile 60’lı yaşların başında kurulduğu sonucuna varıldı. Bilim adamları, kasa benzeyen empatinin, kas gibi ne kadar kullanılırsa, o kadar büyüdüğünü belirtti.

Kadınlar, erkeklerden daha fazla empati kuruyor

Ayrıca kadınların, erkeklerden daha fazla empati kurabildiğini vurgulayan bilim adamları, kadınların çocuklar, torunlar, hasta akrabalarla ilgilenmekten, erkeklere göre daha fazla sorumluluk taşıdığını, dolayısıyla yıllarca “alıştırma yaptıklarını” kaydetti. Araştırma, “Psychology Today” dergisinin internet sitesinde yayımlandı.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Mevsim Geçişlerinde Karar Alırken Daha Dikkatli Olun

Uzmanlar, birkaç saat içerisinde hem güneşi hem de yağmuru gördüğümüz bahar aylarında ayrılık, evlilik ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir