Anasayfa / Genel / Kadın Üreme Organları

Kadın Üreme Organları

Büyük dudaklar; dış üreme organlarının dış sınırını yapar. Küçük dudaklara göre daha etli ve kanlıdır. Ergenlikten sonra üzeri kıllarla kaplanır. İç üreme organlarının korunmasını sağlar.

Küçük dudaklar; büyük dudakların iç kısmında yer alır ve büyük dudaklara göre daha incedir. Genişliği kadından kadına değişebilir. Hazne girişini kapatacak şekilde önden arkaya doğru uzanır.

Bızır (Klitoris); İki küçük dudağın üst tarafta birleştiği yerde bulunur. Düğme şeklindedir. Cinsel uyarılmaya karşı en duyarlı organdır. Erkekteki penise benzer şekilde önden arkaya doğru uzanır.

Kızlık Zarı (Himen); Hazne girişinde bir deri kıvrımıdır. Bazı kadınlarda hiç bulunmayabilir. Bulunan kadınlarda değişik şekillerde olabilir. Hazne girişini bir miktar daraltacak şekildedir ve genellikle ilk ilişki ile yırtılır. Bu yırtılma sırasında da bir miktar kanama gerçekleşir. Kızlık zarı yeterince esnek ise ilişki sırasında yırtılmayabilir; bu taktirde kanama olmaz.

İdrar Kanalı (Üretra); Kadınlar idrarlarını erkekler gibi cinsel organlarından değil ayrı bir kanaldan yaparlar.İdrar kanalının çıkış deliği haznenin hemen üstündedir.

Hazne (Vajina); Vücudun dışından iç üreme organlarına doğru bir geçit görevi görür. Cinsel ilişki bu organ aracılığıyla olur. Adet kanaması ve doğum sırasında bebek bu organdan geçerek dışarı çıkar.

Rahim (Uterus); Armut biçiminde bir organdır. Rahim ağzı, rahmin hazneye açılan kısmıdır ve bir çıkıntı şeklindedir. Cinsel ilişki sırasında hazneye boşalan erkek tohum hücreleri, rahim ağzından geçerek rahme girerler ve buradan tüplere geçerler.

Rahmin iç yüzü, gebeliğin yerleşmesi ve bebeğin gelişmesine uygun bir tabakayla kaplıdır. Bu tabaka, her ay yenilenir ve eski tabaka adet kanamasıyla dışarı atılır. Gebelik süresince bebek rahim içerisinde büyür ve gelişir.

Tüpler (Tuba Uterina); Rahmin iki yanından çıkıp yumurtalıklara kadar uzanan ince kanallardır.Yumurtalıklardan çıkan yumurta hücresini yakalarlar. Rahmin içine doğru hareket etmesini sağlarlar. Erkek tohum hücreleri kadın yumurta hücresini tüplerde döller. Döllenmiş yumurta tüplerin hareketiyle rahme ulaşır.

Yumurtalıklar(Overler); Rahmin iki yanında bulunan badem büyüklüğünde organlardır. Kadınlık hormonlarını üretirler ve kadın üreme hücresi olan yumurtayı geliştirirler.

Yumurta (tohum hücresi, ovum); Yumurta, kadın tohum hücresine verilen isimdir. Yumurtalıklarda her ay bir tane üretilir. Erkek tohum hücresi ile buluşabilmesi için tüpler tarafından yakalanır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuk Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Psikolojik danışma hizmetleri içinde çocuk bakıcı seçmekte ailelere verilen desteklerden biridir.Peki çocuk bakıcısı nasıl seçmelisiniz. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir