Anasayfa / Aile / İlişkiler / Kadın Romantizmi Erkekler Erotizmi Düşünüyor

Kadın Romantizmi Erkekler Erotizmi Düşünüyor

Aşk hastalık diyorlar ama bence en büyük hastalık aşksızlıktır. Âşık olan hasta; yolunu şaşırmıştır, yalpalar, tökezler ama sonucunda aşksızlıktan daha iyidir. Aşksızlık kadar kötü bir dert yoktur asıl dert odur. 

“Kadın romantizmi, erkek erotizmi düşünüyor. Bir düğmeyi açıp kapamak için bile kadın daha çok estetik katıyorken erkek yalnızca aç-kapa yapıyor. Erkeklerin hayatlarına estetik katmak için daha fazla çabalaması gerekiyor. Kadınların da aklı yürütmeyi öğrenebilmesi için biraz daha çabalaması gerekiyor. “

Bu nedenle aşkın kadın ve erkek tarafından farklı değerlendirildiğini vurgulayan Tarhan, kadın ve erkeklerin sorun çözme tarzlarını da anlattı.

“Bir sorun yaşandığı zaman erkek beyni ‘Bu sorunu nasıl çözeyim?’ diye düşünür, sebep sonuç ilişkileri kullanarak işin düşünce boyutunu önemser. Kadın beyni ise bir sorun yaşarken ‘Bu niye üzüldü  Neye morali bozuldu? Ne istiyor? Ne hissediyor?’ sorularıyla olayın duygu boyutunu düşünür. Yani bir kadın ‘Beni anlamıyorsun dediği zaman aslında kadın şunu söylüyordur: Beni sevmiyor musun

Yani kadın beyni duygusal anlamayı daha erkek beyni ise düşünsel anlamayı daha çok önemsiyor. Biri olaylara duygu boyutuyla bakar, diğeri düşünce boyutuyla.

Prof. Dr. Tarhan çok şikâyet edilen bir konuya da değinerek kadınların çok konuştuğu yargısı üzerine konuştu. “Kadınlar olaylara duygusal yaklaştığı için ilişkilerde sorun çözmek için yalnızlığı giderme ihtiyacı hisseder, onun için çok konuşur. Kaygılı kadın ise en çok konuşur.

Erkek ise bir sorun yaşandığı zaman zihinsel sığınağına çekilir.Problemin nerede olduğunu ve nasıl çözüleceğini devamlı düşünür. Bu seferde kadın ‘Bu adam içine kapanık, beni hiç dinlemiyor.’ diye düşünür. Hâlbuki adamın sorun çözme stili farklıdır.”

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir